دانلود کتاب «سياست افغانستان؛ روايتي از درون» خاطرات داکتر سپنتا

داکتر رنگين دادفر سپنتا سياستمدار و سياست‌شناس سرشناس افغانستان، با نگارش خاطرات خود در «سياست افغانستان؛ روايتي از درون» به بازگويي پاره‌يي از خاطرات دوران کودکي، نوجواني و سير تحول و تطور سياسي خود مي‌پردازد. بخش عمدة خاطرات به روايت سياست‌هاي کلان و جريان تاريخي و سياسي افغانستان از سال ۲۰۰۱ تا اخير دورة حامد کرزي (۲۰۱۴ ) اختصاص يافته است. اين کتاب از چند جهت براي مردم افغانستان و مخاطبان بين‌المللي اهميت دارد. داکتر سپنتا نويسندة خوش‌کلام و خوش‌بيان و خوش‌فکر است. نبشته‌هاي او چند سويه و چند بُعدي اند و در آنها تاريخ، فلسفه و تيوري‌هاي سياسي با گوهر ادبي در هم مي‌آميزند. کتاب «سياست افغانستان؛ روايتي از درون» نيز آميزه‌يي از نگارش تاريخي، سياسي، روايت داستاني و مستندنويسي است. با اين که اين شيوة نگارش در افغانستان کمي غريب است، اما گزينش آن، براي آن چه نويسنده مي‌خواسته بيان کند، دقيق و عقلاني است.

«سياست افغانستان؛ روايتي از درون» از سوي ديگر، تاريخ روايي و مستند تقريباً پنجاه سال پسين است و خط تاريخي مبارزات سياسي و خياباني را از شبنامه‌نويسي‌ها، تا وابسته‌گي‌هاي ايدئولوژيک، از روابط ارباب رعيتي تا نظام جمهوري و از مبارزات مجاهدين تا يازدهم سپتامبر ۲۰۱۱ و از آن روز تا امروز را بيان مي‌کند.

کتاب در فصل‌هاي جداگانه به چگونه‌گي روابط افغانستان با کشورهاي پاکستان، ايران، چين، هند، فدراتيف روسيه و بريتانيا نيز مي‌پردازد. از اين منظر نيز کتاب پر از فاکت‌ها و مستندهايي است که روابط افغانستان را با جامعة جهاني و فراز و فرودهاي اين روابط را تبيين و بررسي مي‌کند.

لینک دانلود این کتاب به دلیل حفظ حقوق ناشر آن غیر فعال شد

 

 

نظرات

مطالب مرتبط

معمای سقوط: پازل آخر اشرف غنی و تصویر کامل فصل ناتمام جمهوریت

درنگ نخست: گفتمان افغانیت‌خواهی پس از سال ۲۰۰۱ با یک فروپاشی تاریخی مواجه بود. ریزش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *