۱۵ نکته و راهکار عملی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا معمولا به پنج دلیل اصلی توسط افسران اداره مهاجرت کانادا رد یا ریجکت می شود: هدف از تحصیل، وابستگی های خانوادگی، وابستگی های شغلی، کمبود دارایی ها خصوصا نقدینگی و در برخی موارد سابقه سفر. البته دلایل دیگری نظیر سوء سابقه کیفری، سابقه بیماری های خاص در مورد کشورهایی که اتباع آنها برای تحصیل نیاز به تست پزشکی دارند، وابستگی های شغلی یا جناحی به سازمانهای خاص و ارسال مدارک نا درست نیز می تواند موجب ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا شود. اما برحسب تجربه کار تخصصی روی بیش از ۳۰۰ پرونده ویزای تحصیلی کانادا و آنالیز دلایل ریجکتی کانادا پنج دلیل اول خصوصا هدف از تحصیل در کانادا شایع ترین دلایل مخالفت افسران اداره مهاجرت با درخواست ویزای تحصیلی کانادا می باشد. به عبارت دیگر افسر متقاعد و مجاب نشده است که متقاضی پس از اتمام دوره تحصیل در کانادا به کشور مبدا باز خواهد گشت.

عوامل بیرونی یا محیطی تأثیر گذار بر صدور یا ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا:

سخت گیری های اداره مهاجرت کانادا برای صدور ویزای تحصیلی برای دانشجویان بین المللی یک کشور خاص به دلیل عملکرد قبلی اتباع آن کشور در سطح کلان و سیاستهای استراتژیک مهاجرت کانادا.

بطور مثال ممکن است در مطالعات موردی و سطح خرد، عده ای از افراد یک کشور خاص با ارائه مدارک ساختگی موفق به اخذ ویزای تحصیلی کانادا شوند. حتی ممکن است مدارک واقعی ارائه داده باشند اما تحصیل در کانادا را صرفا وسیله ای برای ورود به این کشور قرار داده و به جای تحصیل در کانادا اعلام پناهندگی نمایند و نمونه هایی از این قبیل. اما در نگاه کلی و سطح کلان این گونه سودجویی ها و سوءاستفاده ها از سیستم یک کشور باعث می شود تا پس از مدتی افسران اداره مهاجرت کانادا همه متقاضیان آن کشور خاص را با یک دید نگاه کرده و خشک و تر را با هم بسوزانند.

شرایط سیاسی، اجتماعی و روابط فی مابین کشورها:

گاهی اوقات اوضاع اجتماعی و فضای سیاسی یک کشور خاص، همچنین روابط فی مابین دولت کانادا با دولت یک کشور یا اموری از این دست که غیرقابل پیش بینی و کنترل هستند نیز می توانند روی صدور یا ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا و بطور کلی تمامی گزینه های ویزا و مهاجرت به کانادا تأثیربگذارد.

چگونه دانشجویان بین المللی می توانند شانس اخذ ویزای تحصیلی کانادا را به حداکثر برسانند؟

هرچند که عوامل محیط یا بیرونی مذکور غیرقابل اجتناب، پیش بینی و کنترل هستند اما با فرض اینکه متقاضی سوء سابقه کیفری و وابستگی های شغلی، سیاسی و حزبی خاصی نداشته باشد، در شرایط نرمال می توان با رعایت ۱۵ مورد زیر شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا را به حداکثر رساند. اما به نظر نویسنده حداکثر شانس دریافت ویزا در بهترین حالت فقط ۸۰ درصد است و نه بیشتر. چرا که اگر همه موارد زیر مهیا باشند اما فقط یک مورد آن نقص داشته باشد امکان ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا وجود خواهد داشت. ضمن اینکه تنها مرجع تصمیم گیرنده در مورد قبول یا رد ویزای تحصیلی و بطور کلی هر نوع ویزا، افسران اداره مهاجرت کانادا به عنوان نمایندگان تام الاختیار دولت این کشور در این حوزه هستند و هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی تواند نتیجه ویزای تحصیلی کانادا را تضمین حتی پیش بینی نماید.

لطفا مراقب ادعاهای فریبکارانه افراد سودجویی که ادعای تضمین ویزای تحصیلی کانادا یا داشتن روابط در اداره مهاجرت کانادا را دارند باشید. این ادعاها کاملا واهی، غیرقانونی، غیراخلاقی و غیر حرفه ای هستند.

اما ۱۵ نکته و راهکار عملی که می توانید شانس اخذ ویزای تحصیلی کانادا را تا حد قابل توجهی بالا ببرید عبارتند از:

شرایط سنی:

سن یکی از فاکتورهای مهم در دریافت یا ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا می باشد. برحسب تجربه بهترین سن برای تحصیل در کانادا برای مقطع Diploma و advance Diploma در کالج که معادل مدرک فوق دیپلم هستند، همچنین مقطع دانشگاهی کارشناسی یا لیسانس سنین بین ۱۸ تا ۲۵ سال می باشد و در این بازه سنی، سنین بین ۱۸ تا ۲۱ سال بالاترین شانس را دارند. به نحوی که در شرایط عادی معمولا ۹۵٪ متقاضیان تحصیل در کانادا دارای سن ۱۸ تا ۲۱ سال برای مقاطع مذکور ویزای تحصیلی را دریافت می نمایند.

همچنین بهترین سن برای تحصیل در کانادا در مقطع دانشگاهی کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس، همچنین مقطع Post Graduation در کالج که تقریبا معادل فوق لیسانس بوده و پیش نیاز آن داشتن مدرک دانشگاهی کارشناسی یا لیسانس است سنین بین ۲۳ تا ۳۵ سال و در این بازه سنی، دانشجویان دارای سن ۲۳ تا ۲۵ سال بیشترین شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا را دارند.

لذا اگر سن شما بین ۲۵ تا ۳۵ سال است توصیه می شود برای مقطع فوق لیسانس یا Master Degree دانشگاهی یا Post Graduation Certificate در کالج های کانادا آن هم فقط کالج های دولتی اقدام نمایید خصوصا اگر بیش از ۳ سال از فارغ التحصیلی شما گذشته باشد.

رشته تحصیلی:

همانطور که در نکته اول نیز اشاره شد انتخاب مناسب مقطع تحصیلی در جلب نظر مثبت افسر اداره مهاجرت کانادا برای صدور ویزای تحصیلی نقش به سزایی دارد. معمولا تحصیل در کانادا می بایستی رو به جلو باشد. بدین معنی که مقاطع پایین تر از مقطع تحصیلی فعلی یا مشابه با آن احتمال ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا را افزایش می دهند. بطور مثال اگر فوق دیپلم دارید بهتر است به جای دوره های معادل فوق دیپلم در کالج های کانادا از دوره های لیسانس در کالج ها یا دانشگاه ها پذیرش بگیرید. اگر لیسانس دارید بهتر است به جای لیسانس مجدد از مقطع فوق لیسانس دانشگاهی یا Post Graduation Certificate کالج های دولتی پذیرش داشته باشید و در نهایت اگر دارای مدرک فوق لیسانس هستید توصیه می شود برای مقطع پی اچ دی یا دکترا اقدام کنید. البته مگر اینکه شرایط اخذ پذیرش تحصیلی مقطع دکترا یعنی معدل بالای ۱۶،‌آیلتس آکادمیک با نمره حداقل ۶.۵ (ترجیحا ۷) و مقالات علمی پژوهشی نداشته باشید که مورد دو و سه یعنی دریافت مدرک زبان انگلیسی آیلتس و چاپ مقاله ISI در ژورنالهای بین المللی قابل انجام است اما معدل غیرقابل تغییر می باشد. لذا اگر معدلتان پایین است و می خواهید برای مقطع همسان با مقطع فعلی یا مقطع پایین تر اقدام کنید متاسفانه ریسک ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا برای شما زیاد است.

سوابق تحصیلی:

داشتن معدل خوب یا عالی می تواند نکته ای مثبت در جلب نظر افسر اداره مهاجرت کانادا تلقی شود. همچنین انطباق رشته تحصیلی مورد نظر با سوابق تحصیلی متقاضی. بطور مثال اگر لیسانس مهندسی معماری با معدل ۱۸ داشته و رشته طراحی داخلی در مقطع فوق لیسانس را انتخاب کرده اید به حسن انتخاب و استراتژی درست شما احسنت می گوییم.

حتی اگر لیسانس طراحی داخلی را انتخاب کرده باشید باز انتخاب خوبی کرده اید.

یک نکته مهم در اخذ پذیرش تحصیلی از مقطع تحصیلی همسان با مدرک دانشگاهی فعلی، دور بودن گرایش رشته انتخاب شده از گرایش دانشگاهی خودتان است. خصوصا وقتی رشته انتخاب شده در کشور مبدا یا اصلا ارائه نشود یا خیلی محدود عرضه شود.

به یک مثال دیگر توجه نمایید:

متقاضی تحصیل در کانادا با سن ۳۰ سال و دارای لیسانس مدیریت بازرگانی با معدل ۱۳.۳۵ می باشد. این فرد شانسی برای اخذ پذیرش فوق لیسانس رشته ای مثل ام بی ای به دلیل پایین بودن معدل ندارد. لذا به سراغ کالج رفته و بطور همزمان از دو رشته مدیریت بازاریابی بین الملل و مدیریت پروژه پذیرش دریافت می کند. به نظر شما کدام گزینه دارای شانس بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا هستند؟

اگر پاسخ شما گزینه مدیریت پروژه است به شما شادباش می گوییم.

به دلیل اینکه رشته مدیریت پروژه نه تنها از فضای مدیریت بازرگانی و بازاریابی قدری فاصله دارد. بلکه این رشته به عنوان یک رشته مستقل در دانشگاه های ایران تدریس نمی شود. اما رشته مدیریت بازاریابی بین الملل آن هم در مقطع لیسانس خصوصا زمانی که دانشجو دارای لیسانس مدیریت بازرگانی است اصلا انتخاب مناسبی نخواهد بود. ضمن اینکه رشته مدیریت بازاریابی بین الملل در اغلب دانشگاه های ایران وجود دارد.

سوابق شغلی:

یکی دیگر از پارامترهای مهم در جلب نظر افسر اداره مهاجرت کانادا انطباق رشته تحصیلی انتخاب شده با سوابق شغلی متقاضی می باشد. اگر رشته ای که انتخاب کردید هم راستا با تحصیلات شما نیست لااقل می بایستی هم سو با شغل فعلی یا آتی شما باشد.

بطور مثال اگر پنج سال از دریافت آخرین مدرک دانشگاهی شما گذشته اما در این مدت مشغول به کار با عنوان برنامه نویس رایانه در یک شرکت طراحی اپلیکیشن های موبایل بوده اید و رشته برنامه نویسی اپلیکیشن های اندروید و آی او اس را مد نظر دارید، این رشته می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد به شرط اینکه بقیه عوامل و پارامترها نیز رعایت شده باشند.

داشتن مدرک زبان:

داشتن یا نداشتن مدرک زبان آیلتس یکی از مهم ترین و تاثیر گذارترین موارد در قبول یا ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا خصوصا برای سنین بالاتر از ۲۳ سال می باشد.

اگر بدون مدرک زبان آیلتس آکادمیک با نمره حداقل ۶.۵ قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا حتی فوق لیسانس را دارید، حتی اگر معدل شما ۱۹ باشد اخذ پذیرش تحصیلی برای مقطع دکترا در کانادا کاملا غیر ممکن و برای مقطع فوق لیسانس تقریبا نشدنی می باشد.

لذا اگر سایر شرایط پذیرش نظیر معدل، مقاله و معرف را داشته فقط مدرک زبان ندارید، خصوصا اگر سن شما بالاتر از ۳۰ سال است اکیدا توصیه می شود به جای مسیرهای میانبر و بی فایده نظیر کالج یا پذیرش مشروط، با این انگیزه که شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای شما به حداکثر می رسد با تمام قوا روی دریافت آیلتس آکادمیک ۶.۵ و حتی ۷ یا تافل معادل تمرکز کنید. مطمئن باشید نتیجه تلاشتان را خواهید دید.

ممکن است الان این سوال به ذهن شما آمده که برای معدل های معمولی مثلا حول و حوش ۱۴ که شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس و دکترا را ندارند چه توصیه ای دارید؟ باز هم باید آیلتس بگیرند؟

پاسخ به این سوال کاملا مثبت است. همواره داشتن مدرک زبان در بررسی پرونده ویزای تحصیلی به مراتب از نداشتن آن بهتر است. خصوصا زمانی که برحسب اجبار قصد دارید از مقاطع همسان با مدرک دانشگاهی پذیرش دریافت نمایید.

وابستگی های خانوادگی:

فرض کنید تمام یا بخش عمده ای از بستگان درجه یک شما شامل پدر، مادر، خواهران و برادرانتان دارای اقامت دائم یا تابعیت کشور کانادا هستند و شما تقاضای تحصیل در کانادا آن هم با یک فاصله تحصیلی چند ساله، معدلی متوسط و بدون مدرک آیلتس هستید. بدیهی است که ریسک ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا در این حالت بسیار زیاد است. حتی اگر بهترین شرایط را داشتید بطور مثال سن ۲۵ سال، آیلتس ۷ و معدل ۱۸ باز هم امکان ریجکتی ویزای شما با احتمال زیادی وجود دارد. چرا که افسر پیش خودش فکر می کند اگر الان هم قصد شما ماندن در کانادا نباشد بعدا که در جمع خانواده قرار بگیرید چنین تصمیمی خواهید گرفت. یا حداقل احتمال آن بالا می باشد.

لذا در صورت داشتن بستگان درجه یک در کانادا می بایستی خیلی حساب شده تر و براساس برنامه یک مشاور تحصیلی متخصص و متعهد پیش بروید.

اینک به بررسی یک حالت دیگر از وابستگی خانوادگی می پردازیم:

هیچ یک از بستگان درجه یک متقاضی تحصیل در کانادا دارای اقامت دائم یا تابعیت این کشور نیستند. اما آنها قصد دارند دانشجو را برای تحصیل در کانادا همراهی نمایند. شایع ترین این مورد اقدام همزمان برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا به همراه همسر و یک یا دو فرزند زیر ۱۸ سال است.

توصیه نویسنده برحسب تجربه، اقدام بصورت مجزا می باشد. یعنی دانشجوی بین المللی ابتدا به تنهایی اقدام کند و پس از چند ماه همسر و فرزندان برای ویزای توریستی کانادا به قصد دیدار دانشجو اقدام کنند.

تاثیر تحصیل در کانادا بر آینده شغلی:

مجددا مثال برنامه نویس رایانه شرکت طراحی اپلیکیشن های تلفن همراه را مطالعه نمایید. فرض کنید اینبار این شخص قصد دارد از رشته طراحی بازی های رایانه ای پذیرش تحصیلی دریافت کند.

به ۲ دلیل شانس قبولی ویزای تحصیلی کانادا برای او زیاد است.

اولا این رشته در ایران وجود ندارد.

ثانیا می تواند در نامه هدف از تحصیل در کانادا اشاره کند که با دریافت مدرک این رشته آینده شغلی وی در شرکت محل کار تثبیت خواهد شد. خصوصا اگر بتواند با ارائه نامه ای از شرکت محل کار این مطلب را اثبات نماید.

توجه شما را به مثال دیگری جلب می نماییم:

فرض کنید یک خانم ۲۸ ساله دارای لیسانس طراحی پارچه و لباس با معدل ۱۵و آیلتس ۶ آکادمیک قصد تحصیل در کانادا در کالج هامبر در رشته طراحی مد یا Fashion Design را داشته و در نامه هدف از تحصیل در کانادا عنوان نموده که این رشته در ایران ارائه نشده و قصد از تحصیل در آن تاسیس یک مزون مدرن براساس استانداردهای جهانی پس از بازگشت به ایران می باشد.

این مورد نیز شانس خوبی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا دارد. چون رشته ای انتخاب کرده که در کشور مبدا عرضه نمی گردد. آیلتس آکادمیک داشته و توانسته تاثیر این رشته را بر آینده شغلی خود نشان دهد.

پس همیشه سعی کنید رشته هایی را انتخاب کنید که از نظر افسر اداره مهاجرت کانادا تاثیر مثبتی بر اهداف بلندمدت و آینده شغلی شما داشته باشد.

وابستگی شغلی:

در ادامه مورد قبلی اگر متقاضی تحصیل در کانادا بتواند با ارائه مستنداتی خود را وابسته به شغل فعلی در ایران نشان دهد قدری احتمال دریافت ویزای تحصیلی کانادا را افزایش داده است.

بعنوان مثال ارائه نامه مرخصی شغلی و تعهد محضری بازگشت به محل خدمت می توانند تا حدودی تاثیر مثبت روی نظر افسر اداره مهاجرت کانادا مشروط به رعایت کامل عوامل قبلی داشته باشند.

وابستگی مالی:

دانشجویان بین المللی می بایستی با ارائه مدارک و مستندات کافی بتوانند اثبات کنند که از نظر مالی توان پرداخت کلیه هرینه های زندگی و تحصیل در کانادا را از منابع مالی شخصی دارا می باشند.

برخی از این مدارک و مستندات عبارتند از نامه تمکن بانکی (متوسط موجودی چهار تا شش ماه حساب بانکی)، اسناد مالکیت املاک مسکونی و تجاری، سهام شرکت و مواردی از این قبیل.

هرچه دارایی های نقد و ثابت بیشتری ارائه شود امکان دریافت ویزای تحصیلی منوط به رعایت سایر پارامترها و عوامل وجود خواهد داشت.

سابقه تحصیل در کشورهای دیگر:

فرض کنید دانشجوی متقاضی تحصیل در کانادا چند سال قبل در اسپانیا تحصیل می کرده و پس از پایان دوره تحصیلی به کشور مبدا بازگشته است. اگر از دید افسر اداره مهاجرت کانادا به این مورد نگاه کنیم چون دانشجوی مذکور یک بار به خارج از کشور رفته و قبل از انقضای ویزای تحصیلی به کشور خود بازگشته پس احتمال اینکه دو مرتبه چنین خوش قولی بنماید هست.

لذا اگر قبلا تجربه تحصیل در خارج از کشور و مراجعت به کشور مبدا را داشته اید حتما از مشاور تحصیلی خود بخواهید این مطلب را در نامه هدف از تحصیل شما با آب و تاب منعکس نماید.

وضعیت اقامتی در کشور ثالث:

اگر درحال حاضر در یک کشور ثالث (کشوری به جز کانادا و محل تولد) در حال تحصیل، کار و زندگی هستید بطور مثال با ویزای اقامت موقت در کشور ترکیه به سر می برید، اگر اقامت شما در کشور ثالث بیش از شش ماه به طول انجامیده می بایستی با مدارک و مستندات مالی و شغلی بتوانید قانونی بودن حضورتان در آن کشور را اثبات نمایید. مثلا نشان دهید که در ترکیه ملکی خریداری نموده اید و حساب بانکی دارید. یا با ویزای دانشجویی در آنجا در حال تحصیل می باشید.

ولی بطور کلی اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای ایرانیانی که با ویزای اقامت موقت در یک کشور ثالث هستند خصوصا اگر این اقامت طولانی تر از شش ماه باشد و وضعیت مالی و شغلی مناسبی در کشور ثالث موجود نباشد احتمال ریجکتی بالاتر از اقدام از ایران خواهد بود.

حمایت مالی، بورسیه و فاند:

داشتن نامه فاند یا بورسیه تحصیلی از موسسه آموزشی، تعهد محضری والدین برای ساپورت مالی هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا خصوصا برای دانشجویان مجرد دارای سن کمتر از ۲۵ سال، همچنین قراردادن تعهدنامه از یکی از بستگان دارای اقامت دائم یا تابعیت کانادا به منظور پرداخت تمام یا بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا مواردی هستند که قطعا تاثیر خوبی روی جلب نظر مثبت افسر اداره مهاجرت کانادا برای اخذ ویزای تحصیلی دارند.

سابقه سفرهای خارجی و ریجکتی های قبلی:

در برخی موارد خصوصا برای سنین بالاتر از ۲۵ سال یکی از دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا نداشتن سابقه سفرهای خارجی معتبر (کشورهای حوزه شینگن، آمریکا، انگلستان و استرالیا) بوده است.

لذا اگر سن شما بالای ۲۵ سال است خصوصا اگر متاهل هستید توصیه می شود قبل از اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا اگر امکانش برایتان مهیاست حداقل یک مهر ورود و خروج ویزای شینگن در پاسپورت خود داشته باشید.

همچنین در صورتی که ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا یا هر نوع ویزای دیگر، حتی ریجکتی ویزاهای آمریکا، انگلستان، استرالیا و شینگن داشته اید لطفا این مطلب را صادقانه با مشاور خود در میان گذاشته و نامه ریجکتی را ارائه نمایید. چون اگر قبلا روی هر نوع ویزا خصوصا ویزای تحصیلی کانادا ریجکت شده باشید و این مطلب در فرمهای مربوطه منعکس نشده باشد عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت.

نامه توجیهی هدف از تحصیل:

مهمترین و حساس ترین آیتم برای جلب نظر مساعد افسر اداره مهاجرت کانادا نگارش یک نامه توجیهی هدف از تحصیل قوی دارای یک سناریوی منطقی می باشد.

نگارش نامه هدف از تحصیل یا Study Plan برای هر پرونده منحصر به فرد بوده و می بایستی نکات بسیار دقیق و ظریفی در آن به زبان افسر اداره مهاجرت لحاظ گردد.

ای بسا پرونده های متوسط یا حتی ضعیفی که به دلیل پروراندن مطالب توسط یک مشاور تحصیلی با تجربه در قالب یک نامه هدف از تحصیل تاثیرگذار توانسته اند ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنند در حالی که پرونده هایی بسیار قوی دارای شانس بالا به دلیل نداشتن Study Plan مناسب ریجکت شده اند.

لذا اگر با وجود رعایت نکات فوق باز هم پرونده ویزای تحصیلی با ریجکتی مواجه شده بدون شک نامه هدف از تحصیل شما نتوانسته تاثیر لازم را روی افسر اداره مهاجرت کانادا بگذارد.

لذا در اقدام مجدد حتما توصیه می شود از یک مشاور خصوصا مشاوری که متخصص در حوزه ویزای تحصیلی می باشد بخواهید تا فرمها و نامه های شما را بازنگری نماید.

نظرات

مطالب مرتبط

بورس های دانشگاه آمریکایی آسیای میانه سال ۲۰۱۹

دانشگاه امریکایی آسیای میانه درخواستی های شاگردان افغان را به بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس …

Discover more from سیاح‌آنلاین

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading