هزینه‌ی سفر به سیاره‌ی مریخ چند خواهد بود؟

شرکت هوافضای «اسپیس اکس»، برای سفر به مریخ، به مشتریانش قیمت تعیین کرده‌است. ایلان ماکس، بنیان‌گذار این شرکت گفته است که هزینه‌ی سفر به مریخ برای مشتریان این شرکت، کمتر از ۵۰۰ هزار دالر خواهد بود.

آقای ماسک، در تویتی گفته است که هزینه‌ی سفر به مریخ در نهایت به اندازه‌یی پایین خواهد آمد که بخش بزرگی از میلیاردرهای کشورهای پیشرفته بتوانند به این سیاره سفر کنند.

ایلان ماسک در تویترش نگاشته است: «یقین دارم که قیمت تکت سفر به مریخ روزی کمتر از ۵۰۰ هزار دالر خواهد بود و شاید کمتر از ۱۰۰ هزار دالر. به اندازه‌یی کم که مردم در اقتصادهای پیشرفته بتوانند، خانه‌هایشان روی زمین را بفروشند و به مریخ نقل مکان کنند، تکت برگشت نیز رایگان خواهد بود.»

شرکت «اسپیس اکس» قرار است تا سال ۲۰۲۴ میلادی، نخستین سفینه‌ی مسافربری را به مریخ اعزام کند.

بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان‌های فضانوردی، طی‌کردنِ مسیر ۵۷ میلیون کیلومتری زمین تا مریخ، شش تا نه ماه زمان در بر می‌گیرد.

تویت ایلان ماسک، بنیان‌گذار شرکت اسپیس اکس

از سوی دیگر، شرکت هالندی «مارس‌وان» در آغاز هفته‌ی گذشته، که پروژه‌ی گزینش انسان برای سفر بی‌بازگشت به مریخ را آغاز کرده‌بود، اعلام کرد که ورشکسته شده‌است.

این شرکت پیش از این، از میان ۲۰۰ هزار داوطلب سفر به مریخ، ۱۰۰ نفر را برای دوره‌ی نهایی آزمایشی گزینش کرده بود.

مسوولان این شرکت در پیامی کوتاه گفته‌اند که ورشکستگی تنها بخش تجاری این شرکت را تحت تاثیر قرار خواهد داد و بر پروژه‌ی ارسال انسان به مریخ تاثیری ندارد.

شرکت مارس‌وان در سال ۲۰۱۳، برنامه‌ی خود برای استقرار دایمی انسان بر سطح مریخ را اعلام کرده بود که بر اساس آن، از سال ۲۰۲۴، هر دو سال یک بار ۲۴ نفر در گروه‌های چهارنفری به این سیاره اعزام خواهند شد.پیش‌بینی می‌شود که هر دور اعزام، نزدیک به شش میلیارد دالر هزینه بردارد.

۱TVNews.af

نظرات

مطالب مرتبط

اپل گوشی‌ جدید آیفون خود را رونمایی کرد – آیفون ۱۱

شرکت اپل به تاریخ ۱۰ سپتامبر سال جاری مشخصات سه مدل گوشی‌های تازه عرضه شده …

بیشتر از سیاح‌آنلاین کشف کنید

برای ادامه خواندن و دسترسی به آرشیو کامل، اکنون مشترک شوید.

ادامه مطلب