کمیسیون مستقل انتخابات نتایج حدود پنجاه درصد آراء را اعلام کرد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج اولیه شمارش نزدیک به ۵۰ درصد آراء شمرده شده را اعلام کرد. که بر اساس آن عبدالله عبدالله با کسپ ۴۴.۴ درصد پیشتاز است.

احمدیوسف نورستانی رئیس این کمیسیون در یک نشست خبری گفت که این آرا شامل ۴۹.۶۷ درصد نتایج انتخابات ریاست جمهوری شانزدهم حمل/فروردین می شود و اشرف غنی احمدزی با ۳۳.۲ درصد در ردیف دوم قرار دارند.

 همچنین زلمی رسول ۱۰.۴ درصد، عبدرب الرسول سیاف ۷ درصد، قطب الدین هلال ۲.۷ درصد، محمدشفیق گل آقا شیرزی ۱.۶ درصد، محمدداوود سلطان زوی ۰.۵ درصد و هدایت امین ارسلا ۰.۲ درصد آراء را به خود اختصاص داده اند.

پیش از این روز ۲۴ حمل کمیسیون کلیک ده درصد از نتایج انتخابات ۲۶ ولایت از ۳۴ ولایت کشور را اعلام کرده بود که شامل بیش از پنجصد هزار رای از حدود هفت میلیون رای می‌شد.

از آن جمله ۴۱.۹ درصد آرا به عبدالله عبدالله اختصاص یافت که او را در صدر و ۳۷.۶ درصد دیگر آرا، اشرف غنی را با فاصله زیاد از سایر نامزدها در جایگاه دوم قرار داد.

زلمی رسول تنها ۹.۸ درصد آرای ده درصدی را گرفت و پنج نامزد دیگر عبدرب الرسول سیاف، قطب‌الدین هلال، محمدشفیق گل‌آغا شیرزی، داوود سلطان‌زوی و هدایت امین ارسلا به ترتیب در ردیف پنجم تا هشتم قرار گرفتند.

اعلام این ده درصد نتایج مقدماتی با استقبال دو نامزد پیشتاز قرار گرفت اما شش نامزد دیگر از آن اعلام نارضایی کردند. در حالی که کمیسیون انتخابات از نامزدها خواست که آرامش خود را حفظ کنند و منتظر اعلام همه نتایج باشند.

مدیران کمیسیون انتخابات گفته‌اند هر بار که نتایج قسمی انتخابات اعلام می‌شود، ممکن است درجه‎بندی نامزدها تغییر کند و به این دلیل، هر نوع ادعایی در مورد وضعیت نتایج پیشداوری محسوب می‌شود.

همزمان با شمارش و اعلام تدریجی نتایج انتخابات، رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، بازشماری، بازرسی و قرنطینه کردن آرای “مشکوک” هم جریان دارد.

کمیسیون انتخابات صدها صندوق حاوی “آراء مشکوک” را بازشماری و بازرسی کرده است.

دیروز کمیسیون از بازشماری حدود ۵۰۰ صندوق و بازرسی بیش از ۵۰۰ صندوق از هزار صندوق دیگر خبر داد.

کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی گفته که صدها شکایت مهمی دریافت کرده که اثبات آنها می‌تواند بر وضعیت نتایج انتخابات اثر بگذارد.

با این حال، پیش‌بینی نتایج انتخابات بسیار دشوار است – هرچند براساس گزارش‌های غیررسمی، عبدالله عبدالله و اشرف در این انتخابات پیشتازند و آنها گفته‌اند که اگر این انتخابات برنده قطعی نداشته باشد، برای رفتن به دور دوم انتخابات آمادگی دارند.

آخرین بخش نتایج اولیه انتخابات روز چهارم ثور/اردیبهشت و نتایج نهایی آن بیست روز پس از آن اعلام می‌شود.

یوسف نورستان رئیس کمیسیون انتخابات تاکید کرد که نتایج شمارش کامل آراء را مطابق جدول زمانی کمیسیون در چهارم اردیبهشت اعلام کند.

براساس تقویم انتخابات،اگر هیچ یک از نامزدها نتواند ۵۰ درصد به علاوه یک رای به دست آورد، دور دوم انتخابات روز هفتم جوزا/خرداد برگزار خواهد شد.

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری (۴۹.۶۷ درصد آرای صحیح)

نامزد تعداد آرا درصد
عبدالله عبدالله  ۱۵۳۶۱۳۳  ۴۴.۴
اشرف غنی احمدزی  ۱۱۴۶۲۵۱ ۳۳.۲ 
زلمی رسول ۳۵۷۹۳۰  ۱۰.۴ 
عبدرب الرسول سیاف ۲۴۱۰۱۴  ۷.۰ 
قطب الدین هلال ۹۴۵۵۶  ۲.۷ 
محمدشفیق گل آقا شیرزی ۵۵۷۷۸  ۱.۶ 
داوود سلطان زوی ۱۶۹۰۸  ۰.۵ 
هدایت امین ارسلا ۸۳۶۸  ۰.۲ 
 مجموع ۳۴۵۶۹۳۸  ۱۰۰% 

منبع: کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان (کنفرانس مطبوعاتی احمدیوسف نورستانی، رئیس کمیسیون).

نظرات

مطالب مرتبط

روایت شاهزاده هری از اشتراک در نبرد افغانستان

نام شاهزاده هری زمانی بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاد که بخش‌های از کتاب خاطرات …

Discover more from سیاح‌آنلاین

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading