وزارت تحصیلات عالی افغانستان از امکان جذب ۱۸ هزار دانشجوی دیگر خبر داد

سیاح آنلاین، “بری صدیقی” معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی افغانستان روز شنبه (۱۲حوت سال ۱۳۹۱) از ظرفیت خالی و فضا‏های باقی مانده برای پذیرش دانشجو در دانشگاه‏ های کشور خبر داد.
این مقام وزارت تحصیلات عالی افزود که با توجه به بازبینی دیتابیس وزارت تحصیلات عالی متوجه شدیم که هنوز ما بیش از ۱۸ هزار داوطلب را می‌توانیم بپذیریم که البته این ظرفیت مربوط به موسسات تحصیلات نیمه عالی می‌شود که این خود نیز سه بخش دارد.
به گفته‏ صدیقی؛ بخش اول ظرفیت ‏های باقی مانده انستیتوت‌های تعلیمات تخنیکی و مسلکی است و بخش دیگر آن دارالعلوم و در آخر هم موسسات تربیه معلم است که این ظرفیت‏ها نیز بیش‏تر در ولایت‏ ها موجود است.
معاون امور محصلان وزارت تحصیلات عالی با اشاره به میزان قبول شدگان در کنکور، بالاترین نمره در این دوره از کنکور را، ۳۳۲٫۶۱ اعلام نموده بیان داشت که با در نظرداشت سقف ۵۰ درصد نمره‏ی قبولی ۱۶۶٫۳۱ بوده و پایین‏ تر از این نمره کسانی هستند که به ‏صورت ناکام اعلام شده است.
به گفته وی، کسانی هم که این نمره و یا بیشتر از آن را آورده اند بی نتیجه محسوب شده و قطعا انتخاب‏های شان سبب شده که آن‌ها از جذب در دانشگاه باز بمانند.
وی مجموع پذیرفته شدگان روزانه در موسسات تحصیلات عالی را ۴۴هزار و ۴۰ نفر و مجموع پذیرفته شدگان موسسات نیمه عالی را ۳۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: از مجموع بی نتیجه‏ ها هم ۱۵ هزار نفر را از سوی وزارت معارف جذب خواهد شد.
بری صدیقی تعداد بی نتیجه‌های این دوره را ۶۷ هزار و ۹۵۶ نفر و تعداد ناکام ها را ۴۹ هزار و ۶۳۸ نفر اعلام نمودند.
صدیقی ضمن اعلام این مطلب که طبق لایحه تبدیلی‌ها، وزارت تحصیلات عالی هیچ نوع تبدیلی برای محصلان جدیدالشمول نخواهد داشت، از ایجاد کمیسیون سمع شکایات و رسیدگی به مشکلات داوطلبان کنکور خبرداد و خاطرنشان ساخت: رسید‌گی به مشکلات داوطلبان کنکور سال ۱۳۹۱ از ۲۰ حوت تا ۲۵ حوت ۱۳۹۲ انجام خواهد شد.
گفتنی که در کنکور سال جاری تعداد بیش از ۱۸۵ هزار نفر شرکت کرده بودند که تعداد زیادی از آنان بی نتیجه مانده اند.

نظرات

مطالب مرتبط

پلان برگزاری دور اول امتحان کانکور سال ۱۳۹۹

شماره ولایت محل بایومتریک تاریخ بایومتریک محل امتحان تاریخ امتحان ۱ کندهار دانشگاه کندهار ۲۵ …

بیشتر از سیاح‌آنلاین کشف کنید

برای ادامه خواندن و دسترسی به آرشیو کامل، اکنون مشترک شوید.

ادامه مطلب