آیا می‌دانید که اگر صبحانه نخورید به چه مشکل جدی دچار می‌شوید؟

یک پژوهش‌ تازه‌ نشان می‌دهد که آنانی که صبحانه نمی‌خورند احتمالن به خطر بلند ابتلا به مریضی‌هایی چون بندش و سخت شدن رگ‌ها دچار می‌شوند.

این پژوهش که تاثیر رژیم غذایی بر سلامت قلب و رگ‌ها را مورد آزمایش قرار داده است، نشان می‌دهد که صبحانه نخوردن می‌تواند زمینه ساز مرض‌های رگ‌ها شود و خوردن صبحانه‌ی منظم، صحی و متوازن این خطر را کاهش می‌دهد.

ولنتین فوستر، پژوهشگر مرکز علمی تحقیقاتی مرض‌های قلبی هسپانیا و مرکز طبی مونت سینای شهر نیویارک امریکا که این پژوهش را رهبری کرده به خبرگزاری رویترز گفته است که “گرفتن فیصدی زیاد انرژی در اول روز تضمین‌کننده‌ی سلامت قلب و رگ‌ها است”.

دانشمندان عادت‌ها و رژیم غذایی بیش از چهار هزار تن را که هیچ تاریخچه‌ی مشکل‌های قلبی نداشتند ارزیابی کردند. سه درصد این افراد صبحانه نمی‌خورند؛ ۶۹ درصد آنان صبحانه‌ی مختصر می‌خوردند و ۲۸ درصد باقیمانده صبحانه‌ی مکمل و صحی می‌خورند.

بیشتر آنانی که صبحانه نمی‌خوردند، عادت به سگرت کشیدن و مصرف الکول داشتند؛ تنها به گرفتن قهوه یا آب میوه در صبحانه اکتفا می‌کردند و قوی‌ترین غذا را هنگام چاشت صرف می‌کردند، یعنی حدود پنج درصد کالوری مورد نیاز شان را در صبحانه می‌گرفتند.

این افراد در مقایسه با آنانی که صبحانه‌ی مکمل و صحی می‌خوردند، ۲۱ درصد بیشتر با خطر آسیب رگ‌ها روبه رو بودند و همچنان مشکل‌هایی چون فشار و کلسترول بلند خون و برهم خوردن توازن مناسب شکر بدن در نزد این افراد بیشتر از کسانی بود که صبحانه‌ی منظم صرف می‌کردند.

پژوهشگران امریکایی به این باروند که “صبحانه مهم‌ترین غذای روز” است و “خوردن نخستین غذای صحی در صبح، حال و هوای درست را در طول روز برای انسان می‌دهد.”

۱TVNews.af

نظرات

مطالب مرتبط

کرونا، آنفولانزا و سرماخوردگی؛ چطور بدانم به کدام مبتلا شده ام؟

ریزش آب بینی، سرفه، گلودردی و تب علایم مشابه در بیماری های مختلفی اند که …

Discover more from سیاح‌آنلاین

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading