آیا نمی‌توانید بخوابید؟ ۱۰ روش برای مقابله با بی‌خوابی

در کنار غذای سالم و ورزش، خواب کامل و باکیفیت یکی از موردهایست که سلامت جسمانی و روحی انسان را تضمین می‌کند، اما امروزه تعداد زیادی از آدم‌ها به دلیل‌های متفاوت شب هنگام خواب ندارند یا اینکه به سختی خواب می‌کنند.

در این مطالب ۱۰ مورد مفید را برای شما پیشنهاد کرده‌ایم که حتمن برای بسیاری‌های کارا واقع می‌شود، پس آنها را بخوانید، به یاد بسپارید و عملی کنید.

فشار روحی را کاهش دهید

فشار روحی و اضطراب عامل‌های بزرگ که به خواب ربط دارد. چنانچه افزایش هورمون ادرنالین ناشی از فشار روحی و اضطراب مانع تولید هورمون خواب یا ملاتونین، که برای خواب با کیفیت ضروری است، می‌شود.

به خاطر اینکه فشار روحی نداشته باشیم، کوشش کنید که از تمرین تنفس عمیق استفاده کنید؛ طوری که روی داخل و خارج شدن هوا در هر بار نفس کشیدن تمرکز متداوم کنید. این کار سبب کاهش فشار روحی و متمرکز بودن ذهن می‌شود و در نتیجه اضطراب و فکرهای اضافی را دور می‌کند.

پیش از رفت به جای خواب، ذهن‌تان را راحت کنید

حتمن باید پیش از رفتن به خواب ذهن‌تان را راحت کنید. برای رسیدن به آرامش باید یک ساعت پیش از رفت به جای خواب تمام صفحه‌های نمایش، تلویزیون، لپ تاپ …، را خاموش کنید، حمام کنید، برای روز بعد فهرست انجام کارها را آماده کنید، چراغ‌ها را خاموش کنید، کتاب بخوانید و سپس بخوابید.

نوشیدن قهوه را قطع کنید

خوردنی‌هایی که در جریان روز استفاده می‌کنیم، به گونه‌ی قابل ملاحظه‌ای روی خواب شب هنگام ما تاثیرگذار است. بنابرین، چهار ساعت پیش از خوابیدن کافیین، که در قهوه و چای نیز است، مصرف نکنید؛ زیرا کافیین مصرف شده تا هشت ساعت در بدن شما باقی می‌ماند.

متوجه‌ی غذا خوردن‌تان باشید

بهتر است وعده‌ی غذایی شب شما سبک باشد. قسمی که کاربوهایدرید آن کم باشد و نزدیک به ساعت خواب نباشد. روزانه آب کافی مصرف کنید، اما شبانه نوشیدن مایع‌ها را کاهش دهید تا رفتن به تشناب خواب شما را خراب نکند.

صفحه‌های نمایش را دور بگذارید

قرار گرفتن در معرض نور آبی که از صفحه‌‎های نمایش چون لپ تاپ، تلویزیون، تیلیفون‌ هوشمند و غیره بازتاب می‌یابد، مغز شما را بیدار نگه می‌دارد. پس، یک ساعت پیش از وقت خواب تمام صفحه‌های نمایش را کنار بگذارید.

تیلیفون‌تان را به جای خواب نبرید

هیچگاه تیلیفون‌تان را با خود به جای خواب نبرید؛ زیرا تیلیفون میدان‌های الکترو منقناطیسی ایجاد می‌کند که آنها مانع ایجاد هورمون ملاتونین می‌شود.

تقسیم اوقات خواب داشته باشید

ریتم شبانه روزی بدن حیثیت ساعت را برای ما دارد و کارهای روزمره‌ی ما، که شامل خواب نیز است، را اداره می‌کند. برای‌تان تقسیم اوقات خواب آماده کنید و هر شب در همان ساعت به جای خواب بروید و در ساعت معین همه روزه بیدار شوید. این کار سبب می‌شود که ساعت بدن شما تنظیم شود.

به طرف ساعت نگاه نکنید

اگر ذهن شما از پیش با زمان‌بندی مشغول شده است، مثلن در چند دقیقه خواب می‌روید یا ساعت چند شب از خواب بیدار می‌شوید، ساعت را از خود دور کنید تا به آن نگاه نکنید.

زیاد سخت‌گیری نکنید

یکی از عامل‌های بزرگ که سبب خواب بی‌کیفیت می‌شود، کوشش کردن بسیار زیاد است. اگر به جای خواب می‌روید و تلاش می‌کنید که به خواب بروید، این کار را نکنید. کوشش زیاد برای رفتن به خواب را توقف دهید.

تشویش نکنید، مشکل شما حل شدنی است

بدانید که حتا فردای شبی که شما درست خواب نکرده‌اید بدن‌تان کارایی دارد، پس کوشش کنید که اضطراب‌تان را کاهش دهد تا بتوانید خواب راحت و کامل داشته باشید.

منبع: سکای نیوز

نظرات

مطالب مرتبط

کرونا، آنفولانزا و سرماخوردگی؛ چطور بدانم به کدام مبتلا شده ام؟

ریزش آب بینی، سرفه، گلودردی و تب علایم مشابه در بیماری های مختلفی اند که …

بیشتر از سیاح‌آنلاین کشف کنید

برای ادامه خواندن و دسترسی به آرشیو کامل، اکنون مشترک شوید.

ادامه مطلب