واتس آپ از این به بعد تمام مکالمات و پیام ها را رمز گذاری می‌کند

شرکت تولید کنندۀ اپلکیشن “وتس اپ” (Whatsapp) از این به بعد تمام مکالمات و پیام های ارسال شده از طریق این سرویس را با فناوری پیشرفته رمز گذاری می کند.

این شرکت می گوید که فناوری جدید کاربران وتس اپ را در برابر تمام هکرها و دولت هایی محافظت می کند که قصد جاسوسی از مکالمات شهروندانرا دارند.

این اقدام درست پس از پایان دعوای حقوقی شرکت اپل و ادارۀ تحقیقات فدرال ایالات متحده یا FBI بر سر شکستن رمز آیفون عاملان حمله تروریستی سن برناردینو صورت می گیرد.

کارشناسان امنیت اطلاعات می گویند که این اقدام وتس اپ نشان می دهد که جنگ بین شرکت های نرم افزاری و دولت ها بر سر دسترسی به اطلاعات رمزگذاری شده هنوز ادامه دارد.

نشریه فوربس چاپ ایالات متحدۀ امریکا این اقدام وتس اپ را یک پیروزی برای طرفداران حریم خصوصی قلمداد کرد.

نشریه خبری فناوری سی نت هم نوشت که با این اقدام وتس اپ، مشکلات FBI برای دسترسی به اطلاعات افراد بیشتر خواهد شد.

پیش از این اپلکیشن تلگرام –رقیب وتس اپ – این امکان را به صورت اختیاری با عنوان “چت محرمانه” فراهم کرد و به عقیده برخی، با این مزیت توانست در مدت کوتاهی در شماری از کشورها به ویژه ایران فراگیر شود.

البته فلتر نشدن تلگرام باعث شد تا به گفتۀ مجریان این اپ حدود ۲۰ میلیون ایرانی اکنون از تلگرام استفاده کنند و همچنین برخی نهادهای نظامی مانند “سپاه قدس” نیز از این امکان استفاده می کنند.

با این حال، تلگرام در برخی حوزه ها ضعیف تر از وتس اپ است. در وتس اپ کاربران می توانند به طور رایگان با هم مکالمۀ تلیفونی داشته باشند، اما این امکان هنوز در تلگرام مهیا نشده است.

نظرات

مطالب مرتبط

اپل گوشی‌ جدید آیفون خود را رونمایی کرد – آیفون ۱۱

شرکت اپل به تاریخ ۱۰ سپتامبر سال جاری مشخصات سه مدل گوشی‌های تازه عرضه شده …

Discover more from سیاح‌آنلاین

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading