شب قدر بهتر از هزار ماه

همان طور که از قديم گفته اند: «سالي که خو ش است از بهارش پيداست» قدر و منزلت رمضان هم، از« شب قدر» آن، پيداست.!!!
در باره ی شب قدر و فضيلت آن همين بس است که پروردگار بزرگ، قرآن، اين معجزه ی جاويدان را در اين شب

ميمون و مبارک به خاک نشينان هديه مي کند و باز خود در همين آیين پاينده اش مي فرمايد: «شب قدر شبي است که از هزار ماه بهتر است».

واقعاً بجا گفته است، بايد که از هزار ماه بهتر باشد، مگر اتفاقی بزرگ تر از اين هم خواهد افتاد که الله تعالی پاک ترين وسيله را به فرزندان آدم بدهد که با خدای خود راز و نياز کنند و رابطه ای خالصانه برقرار نمايند و زنده گی خويش را سرو سامان بخشند؟!!!
آري؛ شب قدر شب ارزيابي و تعيين سرنوشت، شب قرآن، شب جشن سالانه ی کتاب الهي و سامان دهنده ی حيات بشريت، شبي که به باور شماري از مفسرين در اين شب مجدداً پروردگار سرنوشت انسان ها را، از نو رقم مي زند و زنده گي هر يک را »به قدر استفاده و الهام از اين شب« رنگ تازه اي مي بخشد.شب قدر بهتر از هزار ماه
در راستاي ارزش و اهميت شب قدر آيات و روايات گران سنگي در دست داريم که هريک در خور توجه و سزوار غور و برسي است، ولي در اين نوشته کوتاه نمي شود يک يک را باز و تفسير کرد، از اين روي فقط آيه ای از سوره ی مبارک قدر را که از همه محوري تر است و جشن سالانه ي قرآن را با شکوه تر تجليل مي کند، به تفکر مي نشينيم. پروردگار بزرگ مي فرمايد:
(لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ) (قدر/۳)
«شب قدر شبي است که از هزار ماه بهتراست»
سبحان الله! چرا يک شب عبادت بهتراز سي هزار شب، چند ساعت پرستش بهتراز هفتاد هزار ساعت، يک شب نيايش بهتر از هشتاد و يا هشتاد و چند سال عبادت، آخر چرا و چرا؟!!!
سبحان الله! چه تجارتي و چه سودي!!! و چه نکته اي قابل نگرش و تأملي که هيچ صاحب بصيرت و دانشي را نمي سزد، از کنار آن سر سري و بدون انديشه و تفکر بگذرد. حالا به خاطر اين که بدانيم چرا الله متعال عبادت يک شب را بهتر از هزار ماه گفته است و برای اين که اين راز را بهتر درک کنيم با هم در سوره ی قدر به گلگشت مي پردازيم، بر مي گرديم به نخستين آيات، ازاين سوره مبارک که خداوند مي فرمايد:
‏(إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ) ‏(قدر/۱)
«ما قرآن را در شب قدر نازل کرديم».
بعد از شنيدن اين سخن پروردگار به اين باور دست يافتيم که شب قدر، شبی است که در آن قرآن، شرف نزول يافته و حالا بر مي گرديم و تاريخ را ورق مي زنيم تا روشن شود که بشريت قبل از اين شب چه سرنوشتي داشته است؟ رنگ زنده گي شان چگونه بوده است؟ روابط اجتماعي، سياسي، اقتصادي، اخلاقي و مدني انسان ها قبل از نزول قرآن با کدام ارزش ها همراه بوده است؟! بلي قبل از اين شب تمام تاريخ بشر آن زمان با چند جمله خلاصه مي شد: فقر ايمانی و اخلاقي، مرگ انسانيت و تقوا و ستم اجتماعی… تو مي گفتي که ناداني، جهل و خرافه بر فکر و انديشه ی مردم فساد و جنگ پاشيده، اين بود شاخصه هاي بارز جامعه ی آن روز که ناگهان در همين شب نور بر ظلمت چيره مي شود و مرد جاويدي بر مي خیزد و ندايش به عمق پيکر تاريخ مي پيچد و از نداي آسمانيش، ايمان جوانه مي زند و درخت اخلاق به ثمر می نشيند و باغستان تقوا و انسانيت دو مرتبه سبز و خرم مي شود؛ خورشيد عدالت تاريکی-های ستم را در هم مي نوردد و بر ستيغ بلند فکر انسان ها آفتاب معرفت طلوع مي کند.
حالا شايد به آن چراي که مطرح شد، جوابي يافته باشيم. آري هدف از قرآن کريم و رهنمودهاي انسان ساز پيامبر بزرگ اسلام صلى الله عليه وسلم از بلند بردن ارزش شب قدر اين است که انسان هاي صاحب بصيرت و بينش را متوجه تحول و دگرگوني ای سترگي بسازد که بعد از اين شب چهره ی جهان را رونق ديگري بخشيد، تا مسلمانان با الهام از اين شب با شکوه با يک رستاخيز اصلاحی، در پرتو فرهنگ قرآن نابساماني هاي زنده گي را دو مرتبه سر و سامان بخشند.
بزرگ داشت و تجليل اين شب به عنوان جشن سالانه ی قرآن، در حقيقت اين انديشه را زنده مي کند که: اي انسان و اي مسلمان يگانه آیين نامه و دستوري که زنده گي تان را تغیير سرشتين مي دهد، قرآن است. اين کتاب جاويد همان گونه که جاهليت زمان خود را بعد از نزولش در « شب قدر» به تعالي و تمدن رساند، شما را نيز در هر برهه از زمان مي تواند به بلندترين آرمان هاي انساني نايل گرداند؛ همان گونه که دانش آموزان دانشگاه پيامبر صلى الله عليه وسلم به اين ريسمان الهي چنگ زدند و از حضيض جاهليت به معراج انسانيت رسيدند اگر انسان امروزي هم مانند آنان بدين کتاب جاويدان روي بياورد و اين آب حيات را بنوشد انسان ديگري خواهد شد؛ همان انسان قرآني که اقبال (رحمه الله) آن را دواي درد اين قرن مي خواند:
فاش گويم آنچه در دل مضمراست
اين کتابي نيست چيزي ديگر است
چون که در جان رفت جان ديگر شود
جان چو ديگر شد جهان ديگر شود
در نهايت بايد گفت که شب قدر، شب ارزيابي و بازنگري زنده گي و تجديد ميثاق با پروردگار است، شب تجديد خاطرات زنده گي پيامبر صلى الله عليه وسلم که چگونه با خورشيد عالمتاب قرآن به جنگ تاريکي ها رفتند و دنيا را پر از عدل و داد کردند.
پس اي جوانان مسلمان و محبان الله جل جلاله و پيامبر صلى الله عليه وسلم و اي انديشمندان آزاده و هم ميهنان گرامي بيایيد با بزرگ داشت از جشن قرآن در اين ماه نور و رحمت و اين شب آفتاب پرور با خداي خود عهد ببنديم که زنده گي ما از ين پس، رنگ قرآني داشته باشد.
______________________________________________________
منبع: ماهنامه معرفت، نشريه زون غرب جمعيت اصلاح، شماره مسلسل ۹۱، اسد ۱۳۸۷

نوشته ی: عبدالقادر مؤمن

نظرات

مطالب مرتبط

در رمضان برای حفظ سلامت وجود چه باید کرد؟

رمضان امسال در نیم کرۀ شمالی در طولانی‎ترین روزهای سال و گرمترین روزهای تابستان تصادف …

بیشتر از سیاح‌آنلاین کشف کنید

برای ادامه خواندن و دسترسی به آرشیو کامل، اکنون مشترک شوید.

ادامه مطلب