قرآن کریم برای اثبات درستی خویش همواره کافران را به میدان مبارزه می طلبد

الله متعال بشر را آفرید و برای سروسامان دادن زنده گی فردی و اجتماعی وی او را در ورطه ی تاریکی قرار نداده، بلکه معیارات زنده گی خوب و سالم را با ارسال صحایف و کتب آسمانی برایش نشان داد.

اما انسان هایی که کج اندیش بودند با تغییر و تحریف این راهنمایی های الهی زنده گی را بر انسان هایی که می خواستند به-درستی زنده گی کنند، تنگ و سخت کردند، اما الله تعالی هرگز بشر را در گمراهی مطلق رها نکرد و بار بار با فرستادن سفیرانی همراه با قوانین خویش، ایشان را هدایت گر شد و باز بدکردارانی از بشر دست پست خویش را به تحریف هدایات الهی آلودند.

اما الله متعال چنانچه در تقدیر ازلی خویش آن را رقم زده، به وسیله ی بهترین انسان ها آخرین کتاب را برای هدایت بشریت الی یوم القیامه فرستاد.

از وقتی این کتاب نازل شد، تلاش های زیادی از سوی دشمنان حق و حقانیت صورت گرفته تا سرنوشت این کتاب نیز به سرنوشت سایر کتاب ها و صحیفه های آسمانی دچار شود، اما ایشان هر بار دست خالی برگشتند و شرمنده و سرافکنده گشتند. 

با آن هم مشاهده می شود که این جاهلان بسیار مجدانه به این کوشش و جهد خویش به گونه ها و اشکال گوناگون هنوز ادامه می دهند؛ گویا ایشان نمی دانند و یا تجاهل می کنند که الله متعال حساب این کتاب را جدای از حساب سایر کتب آسمانی قرار داده و وعده هایی نسبت به این آخرین کتاب خود داده که راجع به هیچ یک از کتب قبل چنین نگفته است.

قرآن کریم برای اثبات درستی خویش همــواره کــافران را به میـدان مبارزه می طلبد.

از جمله دلایل منکران قرآن همیشه یکی این بوده که قرآن کتابی از جانب الله نیست و این محمد ( صلی الله عليه وسلم ) است که آن را سرشته و به الله نسبت داده است.

قرآن می گوید گـویا چنین باشــد که شمـا می گویید پس آستین همت بالا زده و شما هم (العیاذ بالله) همچون محمد( صلی الله عليه وسلم ) که او ۱۱۴ سوره ارائه نمود، فقط ۱۰ سوره ببافید و به الله نسبت دهید:

(أَمْ يَقُولُونَ افْتَرَاهُ قُلْ فَأْتُوا بِعَشْرِ سُوَرٍ مِثْلِهِ مُفْتَرَيَاتٍ وَادْعُوا مَنْ اسْتَطَعْتُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ إِنْ كُنتُمْ صَادِقِينَ) (هود/۱۲)

»‏بلكه مي‌گويند: (محمّد خودش قرآن را تأليف كرده است و) آن را به دروغ به الله نسبت مي‌دهد! بگو: (اگر اين قرآن را انساني چون من نوشته است) شما (هم) ده سوره دروغين همانند آن را (بنويسيد و براي ما) بياوريد و غير از الله هركس را كه مي‌توانيد دعوت كنيد (و به ياري خود بطلبيد) اگر (در ادّعاي خويش) راست گویيد«.‏

اما گویا قرآن کریم می داند که ایشان هرگز توان آوردن ده سوره همچون سوره هایش را ندارند، لذا از روی ترحم و برای این که عرصه را بر ایشان خیلی تنگ ننموده باشد و میدان مبارزه را فراخ تر نموده باشد، می فرماید:‌

(أَمْ يَقُولُونَ افْتَرَاهُ قُلْ فَأْتُوا بِسُورَةٍ مِثْلِهِ وَادْعُوا مَنْ اسْتَطَعْتُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ)(یونس/۳۸)

»‏بلكه آنان مي‌گويند كه (محمّد قرآن را خود ساخته و پرداخته است و) او آن را به دروغ به الله نسبت داده است. بگو: (اگر چنين است و قرآن ساخته ی بشر است) شما يك سوره همانند آن را بسازيد و ارائه دهيد و در اين كار هر كسي را كه مي‌خواهيد به جز الله فرا خوانيد و به كمك بطلبيد، اگر راست مي‌گویيد (كه قرآن را من ساخته و پرداخته‌ام)«.‏

و نیز می فرماید:‌

‏(وَإِن كُنتُمْ فِي رَيْبٍ مِّمَّا نَزَّلْنَا عَلَى عَبْدِنَا فَأْتُواْ بِسُورَةٍ مِّن مِّثْلِهِ وَادْعُواْ شُهَدَاءكُم مِّن دُونِ اللّهِ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ) (بقره/۲۳)

»‏اگر درباره ی آنچه بر بنده ی خود نازل كردهايم، دچار شكّ و دو دلي هستيد، سورهاي همانند آن را بسازيد (و ارائه دهيد) و گواهان خود را به جز الله (كه بر صدق قرآن گواهي ميدهد) فرا خوانيد (تا بر صدق چيزي كه آوردهايد و همسان قرآنش ميدانيـــد، شهــادت دهند) اگر راست گو و درست كاريد«.‏

قرآن کریم می گوید که هرگز ایشان قادر به انجام چنین کاری نخواهند بود و از این مبارزه خسته و شکست خورده بیرون خواهند رفت، لذا به اندرز دادن ایشان می پردازد و نصیحت شان می کند، حالا که هرگز توان پیروزی در مبارزه را ندارید پس حداقل دست از دشمنی با الله و کلام او بردارید و به این کلام پاک ایمان آورید ور نه آتشی را خواهید چشید که خود هیزمش هستید:‌

فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا وَلَنْ تَفْعَلُوا فَاتَّقُوا النَّارَ الَّتِي وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ أُعِدَّتْ لِلْكَافِرِينَ (البقره/۲۴)

»و اگر نتوانستيد كه چنين كنيد – و هرگز نخواهيد توانست – پس (لازم است كه با انجام كارهاي نيكو و دوري از بدي ها) خود را از آتشي كه (بخشي از) افروزينه ی آن انسان و سنگ (اصنام) است، به دور داريد. آتشي كه براي (شكنجه) كافران آماده گشته است«.‏

قرآن کریم پایه ی برهانش مستحکم و استوارتر خواهد شد اگر کسانی دست به این مبارزه بزنند.

اگر ایشان به منظور جستجوی حقیقت پا به میدان مبارزه در برابر قرآن بگذارند در نهایت عجز خویش را در برابر قرآن احساس نموده و به حقانیت این دین بر حق پی برده و ایمان خواهند آورد.

و اگر از روی جهل و شیطان پرستی به میدان مبارزه بیـاینـد، چنــانچه بسیاری قبلاً این گونه پا به میدان گذاشته اند، جز رسوایی چیز دیگری نصیب شان نخواهد شد.

کار ایشان شبیه آب در هاون کوبیدن است. و قرآن همچنان بدون تحریف و دست برد خواهد ماند تا هدایتی همیشه گی باشد برای حقیقت جویان و نیز در روزی که جز سایه ی عرش الهی امان گاهی نیست، دیگر حجتی برای گمراهان باقی نماند.

 ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

داکتر شمس الحق سلیم جراح و معالج چشم

نظرات

مطالب مرتبط

قرآن عظیم الشان به شکل امروزی چگونه جمع آورى شد؟

سؤال طوري كه ميدانيد قرآن پاك به حضرت محمد صلى الله عليه وسلم به شكل …

Discover more from سیاح‌آنلاین

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading