Home / صحت و سلامتی / چگونه پیری سالمی داشته باشیم؟

چگونه پیری سالمی داشته باشیم؟

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که بخش عمده مشکلات حرکتی در سالمندان و افراد میانسال مانند پای درد و کمردرد، کاهش توانایی راه رفتن و تحرک برای امور روزانه و زندگی مستقل، ناشی از رژیم غذایی نامناسب است.

کاهش توانایی‌های حرکتی به مرور زمان و با افزایش سن، امری طبیعی است و به عوامل متعددی از قبیل ژنتیک، سابقه بیماری و عوامل محیطی وابسته است؛ ولی تحقیقات جدید نشان می‌دهد بخش بزرگ این ناتوانی به رژیم غذایی نادرست و شیوه زندگی غلط مربوط می شود.

مشاهده افرادی که با وجود سن بالا به راحتی راه می روند و علاه بر انجام تمام فعالیت‌های روزانه به فرزندان نیز کمک می‌کنند، انگیزه بالایی برای انتخاب رژیم غذایی صحیح است.

مطالعات جدید نشان می‌دهد تغذیه و سلامت جسمی رابطه مستقیمی دارند.

رژیم غذایی سالم علاوه بر سلامت روان، از مشکلاتی مانند شکر، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، چاقی و انواع سرطان پیشگیری می کند.

رژیم غذایی ناسالم و حاوی شکر، روغن، گوشت سرخ و غذاهای آماده، فرآیند پیری را تسریع می کند و توانایی فرد برای رسیدگی به امور روزانه و راه رفتن نسبت به هم سن و سالان کاهش چشمگیرتری دارد و همین امر زمینه را برای بروز افسردگی فراهم می کند.

این مطالعه با بررسی تغذیه و شیوه زندگی ۵۴هزار و ۷۶۲زن به مدت ۲۸سال نشان می دهد رژیم غذایی سالم به منزله کاهش اختلالات فیزیکی است.

این مطالعه نشان می دهد پیری سالم فقط ناشی از مصرف میوه و سبزی زیاد و فعالیت بدنی و اجتناب از مصرف الکل، سیگار، نوشیدنی های شیرین، چربی ها است.

اختلالات فیزیکی ناشی از عضلات و استخوان های ضعیف است؛ بنابراین برای جلوگیری از ناتوانی ناشی از افزایش سن، باید به تقویت عضلات و استخوان ها پرداخت.

بنابراین اگر نیازمند استقلال و توانایی در پیری هستید؛ رژیم غذایی حاوی سبزی هایی با پهن برگ، میوه های رنگارنگ، ماهی، میوه خشک، حبوبات، غلات سبوس دار و پروتیین های بدون چربی داشته باشید.

نتایج این تحقیقات در نشریه Nutrition منتشر شده است.

نظرات

مطالب مرتبط

روزه گرفتن چه فایده‌هایی به سلامت بدن دارد؟

همه از منفعت‌های معنوی روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان باخبر هستیم، اما آیا می‌دانید …