پوشش گیاهی افغانستان

در جاهای مختلف افغانستان پوششهای گیاهی متنوعی می توان دید. عوامل آب و هوایی و جنس خاک در پراکندگی رویشهای گیاهی کشور نقش به سزایی دارند.

– در شمال افغانستان درخت های تبریزی و بید ، درختچه های گز و انواع نی در بستر دره ها و در کناره رودها ( به خصوص سواحل جنوبی آمودریا ) چمن زارهای پوشیده از علف ، بوتهای کوچک درمنه و درختهای پراکنده ی پسته می رویند.

– در مناطق کوهستانی افغانستان از قبیل هندوکش ، کوه بابا ، سفید کوه ، فیروز کوه و … در ار تفاع بیش از ۴۰۰۰ متری برف های دائمی مسلط هستند و عموما گیاهی وجود ندارد. ولی در داخل دره ها و کوه پایه ها ، عموما درختان چنار به صورت پراکنده فراوان است . تنها در مناطق مرکزی افغانستان ،درسال ۱۳۷۸ شمسی درحدود بیست میلیون درخت چنار وجود داشته است که از چوب آن برای ساخت مساکن و غیره استفاده می شود .دامنه ی این کوه ها دارای مراتع غنی هستند که در فصل گرم سال چراگاه میلیون ها دام می باشد .

– در شرق و جنوب شرقی افغانستان متنوع ترین پوشش گیاهی دیده می شود. در جنگلهای این ناحیه درختان سوزنی برگ مانند درخت لمنز، نشتر، سرپ، جلغوزه، ارچه و غیره و درختان پهن برگ مانند بلوط، زیتون و … دیده می شود. در افغانستان میلیونها درخت زیتون خودرو در ولایات پکتیا، ننگرهار، لغمان و کنرها وجود دارد، که به ویژه در نورستان یک ناحیا نسبتا وسیع در حدود ۲۰۰۰ هکتار از اراضی را اشغال کرده است. علاوه بر آن کوه های منطقه نورستان، پوشیده از درختان بلوط ، صنوبر، سرو آزاد، عرعر، چهار مغز و … می باشد.
– در شمال و شمال غربی کشور جنگلهای پسته به صورت انبوه وجود دارند. جنگلهای پراکنده و بوته ای، بنا بر مساعدت آب و هوا به صورت پراکنده در دامنه ی کوهستان ها و دشتها، در نقاط مختلف کشور می رویند.
در جنوب و جنوب غربی کشور که دارای آب و هوای گرم و خشک است، مقدار بارندگی در طول سال خیلی کم بوده و از ۱۰۰ میلی متر فراتر نمی رود. همچنین در بیابانهای این ناحیه مانند دشت مارگو، ریگستان و دشت بکوا و جنوب گرشک ، ولایت نیمروز، جنوب فراه گیاهانی می رویند که در برابر خشکی و گرمای هوا، جنس نامساعد خاک و شوری ناشی از تبخیر آب مقاومند. از جمله ی این گیاهان، درمنه، بوته های تاغ و سیف، درختچه ی گز و بوته های خاردار را می توان نام برد.

جنگلات طبيعي افغانستان
البته تمامي كوههاي افغانستان جنگلداراست به استثناي كوههاي غربي كه عاري از جنگل مي باشند. جنگلات افغانستان عموما به دو دسته تقسيم مي شوند، ميوه دار و غيرميوه.
در نواحي بدخشان ،قطغن كناره هاي آمودريا ،جنگلات انبوهي وجود دارد. مثلا در كوههاي قره باتر ، نهرين ،دوشي و كيله گي ،غوري ،تاله و برفك ،نيك پي ،‌ عنبركوه،‌خان آباد ،دره اشكمش ، كوه ممئي ،تالقان ،كشم، درايم ، چاه آب، حصص جرم علاوه بر ديگر اشجار پسته و بزغنج نيز وجود دارد . علاوه بر آن در نواحي بادغيس پسته زاري وجود دارد كه كمتر از پسته زار خان آباد نيست.

كوههاي پنج شير ،نجراب ، تكاب ، نورستان ، كنرها ،سفيد كوه ،جاجي ،چمكني ، منگل ، مچلغو ،طوطي خيل ،جدران ، ارگون ، تني ، درگي ، زمبر، للندر، گربزو و…. نيز داراي هر نوع درخت ميوه دار از قبيل جلغوزه ،امروك ، بادام، جوز، انگور ، سيب و غيره مي باشد و جنگلاتي كه در كوههاي كنر و نورستان وجود دارد عمرشان به ۴۰۰ سال مي رسد.

ساحه جنگلي افغانستان
۱- علاقه كنر ۱۸۰۰۰ هكتار مساوي به ۱۸۰ ميلومتر مربع
۲- علاقه جنوب بار گندي ۱۲۰۰۰ هكتار مساوي به ۱۲۰ كيلومتر مربع
۳- علاقه شمال بار گندي ۱۱۰۰۰ هكتار مساوي به ۱۱۰ كيلومتر مربع
۴- علاقه گرمسالك ۳۹۰۰۰ هكتار مساوي به ۳۹۰ كيلومتر مربع
۵- علاقه پارون ۴۹۰۰۰ هكتار مساوي به ۴۹۰ كيلومتر مربع
۶- علاقه كامديش ۱۸۰۰۰ هكتار مساوي به ۱۸۰ كيلومتر مربع
۷- علاقه پاشگل ۱۴۰۰۰ هكتار مساوي به ۱۴۰ كيلومتر مربع
۸- علاقه بريكوت ۱۰۰۰۰ هكتار مساوي به ۱۰۰ كيلومتر مربع
۹- علاقه اسمار ۲۳۰۰۰ هكتار مساوي به ۲۳۰ كيلومتر مربع
مجموع : ۱۹۴۰۰۰ هكتار مساوي به ۱۹۴۰ كيلومتر مربع

نظرات

مطالب مرتبط

موقعیت جغرافیایی مختصات و مرزهای افغانستان

افغانستان قلب تپنده آسیا بین ۲۹ و ۳۸ درجه عرض جغرافیائی و بین ۲۹ درجه …

بیشتر از سیاح‌آنلاین کشف کنید

برای ادامه خواندن و دسترسی به آرشیو کامل، اکنون مشترک شوید.

ادامه مطلب