ساخت طیاره های کوچک برای اولین بار در ولایت نیمروز

یک انجینر برق در ولایت جنوب غربی نیمروز موفق به ساخت ۷ طیاره بدون سرنشین و با سرنشین شده است. به گفته انجینیر ازمری هلال، این طیاره ها از نوع جت هستند که توسط ریموت، به پرواز درآورده می شوند.

پیش از این نیز یک انجنیر در ولسوالی جاغوری با استفاده از ماشین موترهای تیز رفتار موفق به ساخت یک طیاره یک نفره شده بود.

آقای هلال، انجینر متخصص برق و رئیس اداره برق رسانی ولایت نیمروز است که توانسته است با امکانات اندک چنین کار دشواری را به ثمر برساند.

یک انجینر برق در ولایت جنوب غربی نیمروز موفق به ساخت ۷ طیاره بدون سرنشین و با سرنشین شده است.
به گفته هلال، او به تنهایی این طیاره ها را ساخته است.
هلال به خبرگزاری بخدی گفت که هرچند اوازکودکی با لوازم برقی والکترونیکی علاقه مند بوده است، اما از مدت هفت سال بدین سو، بگونه متداوم روی ساخت طیاره کار کرده است.
او افزود، تا کنون پنج نوع طیاره بدون پیلوت و دوطیاره با سرنشین را ساخته وبیشترشان را در میدان هوایی ولایت نیمروز به پرواز درآورده است.

به گفته سازنده طیاره های دست ساز در نیمروز، مواد سوخت این طیاره ها پطرول و ازبرخی شان نیز باطری است و در ساخت بیشترشان چوب، کاک، وپارچه های نخی و فلزی به کار رفته است.

آقای هلال گفت که طیاره های دست سازاو، بین یک ونیم تا شش ونیم متر طول دارند و می توانند مسافت هشت تا ده کیلومتر راه را طی کند.
به گفته سازنده طیاره های دست ساز در نیمروز، مواد سوخت این طیاره ها پطرول و ازبرخی شان نیز باطری است و در ساخت بیشترشان چوب، کاک، وپارچه های نخی و فلزی به کار رفته است.
انجینیر هلال، گفت دو طیاره که اخیرا کارشان تمام شده است، قادرهستند با یک سرنشین به پرواز در آیند که تا چند روز دیگر پرواز آزمایشی این نوع طیاره ها در نیمروز انجام می شود.
این انجینربرق اضافه کرد، اگر دولت مرکز از او حمایت مالی کند می تواند روی طرح های بزرگتری نیز کار کند.

نظرات

مطالب مرتبط

اپل گوشی‌ جدید آیفون خود را رونمایی کرد – آیفون ۱۱

شرکت اپل به تاریخ ۱۰ سپتامبر سال جاری مشخصات سه مدل گوشی‌های تازه عرضه شده …

بیشتر از سیاح‌آنلاین کشف کنید

برای ادامه خواندن و دسترسی به آرشیو کامل، اکنون مشترک شوید.

ادامه مطلب