چه چیزی باعث بوجود آمدن داعش در افغانستان شد؟

کاستی های استخباراتی شاید به داعش کمک کرده باشد تا در افغانستان جای پا پیدا کند، عنوان یک مطلب نشریه Stars & Stripes است. در بخشی از این مطلب به حمله انتحاری مرگبار اخیر در شهر جلال آباد توجه شده است.

در ادامه آمده است، این حمله که مسوولیت اش را داعش به عهده گرفته در نتیجه کمبودی ها در میان نیروهای ائتلاف در بخش جمع آوری اطلاعات استخباراتی صورت گرفته است.

نشریه همچنان نوشته است، در نتیجه مشکل در بخش جمع آوری معلومات استخباراتی ممکن داعش به دیگر بخش های افغانستان نیز جای پا پیدا کرده باشد.

 نشریه می نویسد، ستیفان باسینر، مسوول بخش آموزش، مشوره و حمایت ناتو گفته است، نظامیان و استخبارات ناتو و امریکا گزارش های مقام های افغان در مورد حضور یافتن جنگجویان داعش در منطقه و فعالیت آنها را به ساده گی تائید نمی کردند.

 در ادامه آمده است، علت اش اینست که با خروج نیروهای بین المللی از افغانستان منابع و شمار کارمندان استخبارات کاهش یافته است.

 نشریه می نویسد، هرچند پنتاگون حضور گروه دولت اسلامی را در افغانستان زیاد با اهمیت نمی داند، اما به نوشتهء نشریه، دگروال ستیف وارین، سخنگوی وزارت دفاع امریکا می گوید، که مقام های امریکایی بخاطر ظهور بالقوه داعش در افغانستان نگران اند.

 Stars & Stripes در ادامه به نقل از وارین این را نیز نوشته است، او باور دارد که شرایط افغانستان طوری نیست که به گروه دولت اسلامی در این کشور خوش آمدید گفته شود.

 روزنامه آسترالین به کاهش کمک های آسترالیا در بخش اجرای پروژه های ملکی در افغانستان اشاره کرده است.

 روزنامه نوشته، پروژه های آسترالیا در ولایت ارزگان که در بخش آموزش و صحت مادران و کودکان به اجرا گذاشته شده اند شاید متوقف شوند.

 در ادامه آمده است، دلیلش اینست که توجه حکومت آسترالیا نسبت به عرضه خدمات اساسی در افغانستان کم شده است.

 روزنامه می نویسد، به موسسه حمایت از کودکان هفت و نیم میلیون دالر پرداخته شده بود تا پروژه های سه سالهء آسترالیا را تطبیق کند.

 روزنامه آسترالین نوشته است، این موسسه امیدوارست که به خدمات اش در ولایت فقیر ارزگان ادامه بدهد.

 روزنامه می نویسد، وزارت امور خارجه و تجارت آسترالیا در مورد کمک هایش با افغانستان غور کرده است.

 به نوشتهء روزنامه، این وزارت کمک هایش را در سال جاری میلادی با افغانستان از ۱۴۸ میلیون و ۴۰۰ هزار دالر به ۱۳۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دالرکاهش خواهد داد.

 روزنامه در ادامه نوشته که آسترالیا تصمیم گرفته تا کمک های خارجی اش را سالانه ۲۰ درصد کاهش بدهد.

 روزنامه آسترالین می نویسد، معلوم نیست که افغانستان بخاطر کاهش کمک های خارجی تا چی حد متاثر خواهد شد.

نظرات

مطالب مرتبط

روایت شاهزاده هری از اشتراک در نبرد افغانستان

نام شاهزاده هری زمانی بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاد که بخش‌های از کتاب خاطرات …

Discover more from سیاح‌آنلاین

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading