سوالات امتحان کنکور افغانستان به قیمت نه هزار دلار فروخته شد

یک منبع امنیتی در وزارت امور داخله می‌گوید که سؤالات امتحان کنکور در کابل و یک ولایت دیگر از هفت تا نه هزار دلار به فروش رسیده است.

این منبع که خواست نامش در این گزارش ذکر نشود به خبرگزاری بخدی گفت که روز دوشنبه مأموران اداره مبارزه با جرایم سنگین وزارت داخله چندین نفر را در ارتباط با این موضوع، دستگیر کرده‌اند.

به گفته این منبع، مأموران این اداره در نقش خریدار سؤالات، وارد شده و توانسته‌اند سؤالات امتحانات کنکور را به قیمت نه هزار دلار امریکایی به دست بیاورند.
منبع به زمان خریداری این سؤالات اشاره نکرد اما گفت که مسوولان وزارت تحصیلات عالی به دفتر این اداره مراجعه کردند و از مأموران امنیتی خواستند که این موضوع را افشا نکنند.
در همین حال، عبدالعظیم نوربخش سخنگوی وزارت تحصیلات عالی کشور فروش سؤالات امتحان کنکور را به شدت رد کرد.
آقای نوربخش گفت: «در ۳۸ حوزه اخذ امتحان کنکور، امتحانات با شفافیت انجام شده است و هیچ نگرانی در مورد تقلب امتحانات وجود ندارد.»
به گفته نوربخش، در سال جاری تغییرات گسترده‌ای در امتحانات کنکور ایجاد شده و طرح سؤالات در هر حوزه متفاوت است. «»
با این حال، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که تا اکنون، آنان هیچگونه گزارشی مبنی بر فروش و یا دستگیری عاملان فروش سؤالات کنکور دریافت نکرده‌اند.
آمارهای وزارت تحصیلات عالی نشان می‌دهد که در سال آینده تحصیلی، بیش از ۴۴ هزار نفر به مؤسسات تحصیلات عالی کشور جذب خواهند شد.

نگرانی‌ها از تقلب در امتحانات کنکور

شماری از دانش آموزان از وجود تقلب‌های گسترده در برخی از حوزه‌های اخذ امتحان کنکور خبر داده‌اند.

به گفته آنان در برخی از ولایات، دانش آموزان به صورت گروهی و در برخی موارد در همکاری با استادان سؤالات امتحان کنکور را حل کردند.

عبدالعظیم نوربخش، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی کشور اما گفت: «امکان دارد در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ برخی موارد تقلب دیده شده اما در حال حاضر با تدابیر ویژه، این احتمال نیز رفع شده است.»

او می‌گوید که آخرین دور امتحان کنکور در حوزه مرکز، در هفته آینده برگزار خواهد شد.

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افزود که با اخذ امتحان در هفته آینده، برنامه امتحانات کنکور سال تحصیلی ۱۳۹۲ به پایان خواهد رسید.

نظرات

مطالب مرتبط

روایت شاهزاده هری از اشتراک در نبرد افغانستان

نام شاهزاده هری زمانی بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاد که بخش‌های از کتاب خاطرات …

Discover more from سیاح‌آنلاین

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading