Home / اجتماعی / آشنایی با جاذبه های دیدنی و گردشگری کشور اردن

آشنایی با جاذبه های دیدنی و گردشگری کشور اردن

اردن هم نام کشور است و هم نام رود. واژه اردن به معنای پالاینده و پالایه و همچنین نام گونه ای ابریشم است. با وجود این ابهام معنی، از دیرباز واژه اردن رایج بوده و گاه نیز به صورت کنعان بکار رفته است.

اردن کشوری است در خاورمیانه که از شمال با سوریه، از شمال شرقی با عراق، و از شرق و جنوب با عربستان سعودی و از غرب با اسرائیل و کرانه باختری رود اردن همسایه ‌است، که مجموع خطوط مرزی اردن با این کشورها به ۱۶۱۹ کیلومتر می‌رسد.
به گزارش پایگاه شبکه الکوثر، اردن با نام رسمی پادشاهی اُردُن هاشمی (به عربی: اَلمَمْلَکَة اَلأُرْدُنِیَّة اَلهَاشِمِیَّة) از پادشاهی‌های عرب در غرب آسیاست که در شرق رود اردن قرار دارد. پایتخت اردن شهر اَمّان است. جمعیت این کشور ۶٫۵ میلیون نفر است و ۹۸ درصد مردم آن عرب هستند.

نوع حکومت آن پادشاهی مشروطه و پادشاه کنونی آن ملک عبدالله دوم است. واحد پول اردن دینار اردن است.

مردمان نَبَطی از هزاره‌های یکم و دوم پیش از میلاد در این منطقه زندگی می‌کردند. کشور کنونی اردن در سال ۱۹۲۱ تأسیس شد، در سال ۱۹۲۲ به عنوان یک تحت‌الحمایه بریتانیا به رسمیت شناخته شد و در سال ۱۹۴۶ به استقلال رسید. نیمی از اردن را صحرای عرب پوشانده ولی بخش باختری کشور در هلال حاصلخیز واقع شده و دارای زمین‌های قابل کشت و هم‌چنین جنگل است.

نام

اردن هم نام کشور است و هم نام رود. واژه اردن به معنای پالاینده و پالایه و همچنین نام گونه‌ای ابریشم است. با وجود این ابهام معنی، از دیرباز واژه اردن رایج بوده و گاه نیز به صورت کنعان بکار رفته‌است. روزگاری بدان مملکت موآب، مملکت ادوم و مملکت جلعاد نیز می‌گفته‌اند. در دوره‌هایجنگهای صلیبی بدان نام ولایت‌های مونترال، کرک و مملکت لاتینی اورشلیم نیز داده شده‌است.

پیشینه

در روزگار اخیر به دلیل استعمار بریتانیا سرنوشت آن با فلسطین توأم بوده‌است. بدین جهت بریتانیا سرزمین شرقی رود اردن را فرااُردن نامگذاری کرد. کشور اردن مدتی تحت‌الحمایه انگلستان بود تا آنکه مستقل شد. حکومتی که در اردن بر سر کار آمد از خاندان هاشمی بود، از این‌رو از سال ۱۹۴۹ کشور اردن به نام اردن هاشمی شناخته شد.

جغرافیا

اردن کشوری است در خاورمیانه که از شمال با سوریه، از شمال شرقی با عراق، و از شرق و جنوب با عربستان سعودی و از غرب با اسرائیل و کرانه باختری رود اردن همسایه‌است، که مجموع خطوط مرزی اردن با این کشورها به ۱۶۱۹ کیلومتر می‌رسد.اردن از جنوب به خلیج عقبه مماس است و از آن رو حدود ۲۶ کیلومتر نیز مرز آبی دارد؛ و این در میان کشورهای عربی کمترین مرز آبی به شمار می‌رود.مساحت اردن به طور عمده از صحراهای خشک و بایر تشکیل شده‌است. اما در بخش‌های باختری ارتفاعاتی نیز وجود دارد. در نوار مرز غربی اردن، رود اردن جاری است که این کشور را از اسرائیل جدا می‌کند. بلندترین نقطه اردن، قله جبل رم(۱۷۳۴ متر) است و پست‌ترین نقطه آن دریای مرده (بحر المیت) است. سرزمین اردن کنونی را بخشی از گهواره تمدن بشریت دانسته‌اند.

شهرهای عمده اردن امان (پایتخت) در شمال باختری و شهرهای اربد و الزرقا در شمال هستند.

از آنجا که بخش بزرگی از اردن صحراست آب و هوای آن نیز خشک و بیابانی است. این در حالی است که نواحی باختری کشور در طول سال، (از نوامبر تا آوریل) شاهد بارش نسبی است. در قسمت شرقی مرز اردن و عربستان زیگزاگ عجیبی دیده می‌شود. با توجه به این که این زیگزاگ دلیل روشنی ندارد داستانی در مورد آن ساخته شده که بر اساس آن وینستون چرچیل وزیر مستعمرات وقت بریتانیا که مسئول ترسیم مرزهایفرااردن در سال ۱۹۲۱ بوده بر اثر سکسکه دچار لرزش دست شده و مرز را به این صورت کشیده و بعد هم اجازه تغییر آن را نداده است. اما با نگاه دقیق‌تر مشخص می‌شود که چرچیل با دقت این زیگزاگ را طراحی کرده و بخشی از صحرا که از ازرق به سوی مرز عراق کشیده می‌شود را در خاک فرااردن قرار داده تا هم راه ارتباطی مهمی بین دمشق و شبه جزیره عربستان در خاک اردن قرار گیرد و هم با توجه به استقرار فرانسوی‌ها در سوریه یک خط هوایی مستقیم و امن از مدیترانه تا هند برای انگلیس فراهم شود.

تقسیمات کشوری

اردن از لحاظ اداری و اجرایی به ۱۲ استان تقسیم می‌شود. کشور اردن به دوازده استان (به عربی: محافظة) تقسیم می‌شود. هر یک از استان‌های دوازده‌گانه تحت هدایت و رهبری استانداری است که توسط پادشاه منصوب می‌شود. همچنین برای هر یک از استان‌ها و پروژه‌های توسعه و آبادانی در مناطق متبوع آنها مقامات خاصی نیز در نظر گرفته می‌شوند. استان‌های اردن/ استان‌ها به حدود ۵۲ ناحیه تقسیم می‌شوند.

ویژگیهای فرهنگی و اجتماعی

ادیان و مذاهب:

بیشتر مردم پنج میلیون نفری اردن مسلمان و اهل سنت هستند و شیعیان ۲ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل میدهند. با وجود این دولت اردن به حقوق شیعیان بی اعتنایی کرده و آنها را تحت فشار قرار میدهد. شیعیان در کشور سنی مذهب اردن هیچ مسجد و حسینیه‌ای ندارند و روز تاسوعا و عاشورا در داخل ضریح شهدای موته به عزاداری می‌پردازند.

شیعیان در اردن

اُردن، با نام رسمی اُردُن هاشمی، از کشورهای جنوب غربی آسیا است. جنگ موته در جنوب این کشور رخ داده است، البته در آن زمان اردن کشور مستقلی نبود و در کنار فلسطین بخشی از شام به شمار می‌آمد. آرامگاه جعفر طیار، مزار و محلشهادت شهدای موته و غار اصحاب کهف از جمله زیارتگاه‌های شیعیان در این کشور است. پیشینه تشیع در اردن به قرن چهارم قمری باز می‌گردد. در قرن پنجم تسلط فاطمیان مصر بر این کشور بر نفوذ تشیع در آن افزود، اما تسلط سلجوقیان، ایوبیان و اشغال برخی شهرهای فلسطین به دست صلیبیان، سبب مهاجرت شیعیان اردن به لبنان گردید.

شیعیان اردن متکشل از چچن‌ها(حدود ۲،۰۰۰ تن) و شماری شیعه مهاجر از کشورهای عراق و لبنان هستند و شمار اندکی دروزی(حدود ۲۰۰ تن) نیز در این کشور زندگی می‌کنند. آمار دقیقی از جمعیت شیعیان این کشور در دست نیست. پورتال اهل بیت، شمار آنان را در ۲۰۰۸م ۱۴۶،۵۹۷ تن و مرکز تحقیقات pew در ۲۰۰۹م ۶۲.۰۰۰ تن تخمین زده‌اند. در مجموع حدود ۲٪ از جمعیت این کشور را شیعیان تشکیل می‌دهند. شیعیان اردن تحت فشار دولت این کشور مسجد و حسینیه‌ای ندارند، آنان مراسم عزاداری محرم را در مزار شهدای موته برگزار می‌کردند، اما دولت اردن به دلیل هراس از نفوذ و گسترش تشیع در این کشور، مانع از برگزاری این مراسم شد. عبدالله دوم، پادشاه این کشور نیز نخستین کسی بود که مسئله خطرهلال شیعی را مطرح کرد. افرادی نیز با اتهام ترویج مذهب شیعه در این کشور بازداشت شده‌اند.

اقتصاد:

اردن کشوری کوچک با منابع طبیعی محدود است. این کشور در حال حاضر راههایی برای گسترش تامین آب محدود خود می‌یابد و بویژه از طریق همکاری‌های منطقه‌ای از منابع موجود خود استفاده بهتری می‌برد. همچنین اردن در تامین قسمت اعظمی از نیازهای انرژی خود به منابع خارجی وابسته‌است. در خلال دهه ۹۰، نیازهای نفت خام این کشور از وارداتی که از عراق و دیگر کشورهای همسایه می‌شد تامین می‌گردید. از اوائل سال ۲۰۰۳، نفت مورد نیاز اردن توسط کشورهای عضو شورای همکاری خلیج تامین می‌شده‌است. علاوه بر آن، خط لوله انتقال گاز عرب از مصر به شهر بندری عقبه واقع در جنوب اردن در سال ۲۰۰۳ تکمیل شد. دولت در نظر دارد این خط انتقال گاز را به شمال و تا منطقه امان و مناطق ورای آن گسترش دهد. از سال ۲۰۰۰ به این سو، صادرات محصولات تولیدی سبک، که عمدتاً شامل منسوجات و پوشاک تولید شده در مناطق صنعتی استاندارد، نیروی پیش برنده رشد اقتصاد این کشور بوده‌است. در سال ۱۹۹۶، آمریکا و اردن قرارداد هواپیمایی درون مرزی امضا کردند که زمینه را برای هوای آزاد بین دو کشور فراهم می آورد.

جاذبه های گردشگری:

پترا در معان، که مرکز نباتی‌ها است، شهری کامل است که در دل کوه آن را تراشیده‌اند. صخره‌های آن رنگی و اغلب صورتی است و ورودی این شهر قدیمی روزنه بزرگ و باریکی است به نام سیگ که آن هم در دل کوه جای گرفته‌است. در داخل شهرهای نیز بناهای بسیاری وجود دارد که تمام آنها (به استثنای ۲ مورد) از سنگ تراشیده شده‌اند، از جمله خزانه داری اردن که هم اکنون سازمان عجایب هفت گانه جدید آن را به عنوان یکی از نامزدهای قرار گرفتن در فهرست عجایب هفت گانه جدید جهان انتخاب کرده‌است.

ام قیس شهری است که در محل شهر ویران شده گادارا که از شهرهای روم باستان هلنی است، قرار گرفته‌ است.

عجلون که به خاطر قلعه الرباض اسلامی اش معروف است.

جراش، که به خاطر معماری رومی باستانی اش، ازقبیل ستونها و تاقهایش معروف است.

امان که تماشاخانه رومی اردن و چند موزه دیگر در آن جای گرفته‌اند.

ال کرک که کاخ ال-کراک که کاخی مهم ومتعلق به زمان صلاح الدین است در آن قرار دارد.

جاذبه هاب گردشگری مذهبی:

البتراء، آرامگاه جعفر پسر ابی طالب، آرامگاه زید پسر حارثه، آرامگاه عبدالله پسر رواحه، آرامگاه سعد پسر ابی وقاص، آرامگاه ابو عبیده عامر جراح، آرامگاه شرحبیل پسر حسنه، آرامگاه معاذ پسر جبل، آرامگاه ضرار پسر ازور، مقام پیغمبر ایوب، مقام پیغمبر شعیب، مقام پیغمبر یوشع بن نون، مقام پیغمبر هارون، غار اصحاب کهف، آثار جرش

مدابع، مرکز گردشگری مذهبی اردن است که اماکن مذهبی مهمی را در خود جای داده‌است: ۱- نقشه مدابع ۲- رود اردن، که یحیای تعمید دهنده در آن عیسی مسیح را غسل تعمید داد ۳- کوهستان مبو (اردن)/ کوهستان مبو

جاذبه‌های دریایی:

دریای میت، که به خاطر شناوری عجیب و غریب و نمکهای طبیعی آن که در اغلب اوقات به چشم می‌خورد، شهرت یافته‌است. دریای میت که ۴۰۲ متر زیر سطح دریا قرار گرفته، پایین‌ترین نقطه اردن محسوب می‌شود و هر ساله ۱ متر پایین تر می‌رود. دریای میت در نزدیکی رود اردن قرار دارد.

عقبه شهری است در ساحل خلیج عقبه که مراکز خرید و هتلها ی فراوانی در آن قرار دارد و دسترسی به ورزشهای آبی در آن میسر است.

دیگر مکانهای گردشگری:

وادی روم صحرایی است مملو از کوه‌ها و تپه‌ها که در جنوب اردن قرار دارد. وادی روم به خاطر مناظر زیبا و چشمگیری که دارد و نیز به خاطر گونه‌های مختلف ورزش که در آن انجام می‌شود، از قبیل صخره نوردی، شهرت یافته‌است.

امان شهری است کاملا مدرن که بازارچه، مراکز خرید، هتلها و یک آمفی تئاتر قدیمی رومی و غیره در آن قرار دارند.

ماهیس که دارای مکانهای مذهبی مهم و چشم اندازهای فوق العاده‌است.

آب و هوا

از آنجا که قسمت اعظم اردن صحراست آب و هوای آن نیز خشک و بیابانی است. این در حالی است که قسمت باختری کشور در طول دوران بارندگی سالیانه، (از نوامبر تا آوریل) شاهد بارش نسبی است.

در پترا موسیقی محلی گوش کنید

همان طور که حتماً می دانید یکی از شگفت انگیزترین دیدنی های اردن، شهر تاریخی پترا است.پترا در معان، که مرکز نباتی ها است، شهری کامل است که در دل کوه آن را تراشیده اند. صخره های آن رنگی و اغلب صورتی است و ورودی این شهر قدیمی روزنه بزرگ و باریکی است به نام سیگ که آن هم در دل کوه جای گرفته است.

اما اگر تمایل داشته باشید می توانید از این شهر تاریخی در شرایط کاملاً متفاوتی دیدن کنید.در برخی از شب های سال، تنگه های دیدنی پترا با شمع های متعددی به زیبایی روشن می شوند. در این شب ها می توانید در مراسم اجرای زنده ی موسیقی محلی توسط قبایل بادیه نشین شرکت کنید و از آن لذت ببرید. قبایلی که این صخره های سرخ گون را مقدس می شمارند و آن ها را وطن خود می دانند.

در شهر مادَبا از صنایع دستی بادیه نشینان دیدن کنید

موزائیک یا پاره چین (تصویری که با چیدن منظم و هموار قطعات کوچک سنگ های رنگی یا سفال در کنار هم ساخته می شود) و بافندگی دو بخش جدانشدنی از صنایع دستی در اردن هستند. خانواده ی پادشاهی برای حفظ و نگه داری صنایع دستی سنتی اردن، تمام تلاش خود را به کار بسته اند. آن ها برای قدردانی از این هنرهای دستی و گسترش آن، موسسات، دانشگاه ها و برنامه هایی برای مدارس ابتدایی تدارک دیده اند و از این طریق هنرمندان این رشته ها را تشویق می کنند و مورد حمایت قرار می دهند.

شهر مرکزی مادبا، بهشتی برای کارآموزان هنرهای دستی و علاقه مندان به صنایع دستی اردن است. مردان و زنان پا به پای هم در این زمینه تلاش می کنند.

اردن

چند روزی را با قبیله ی الحویطات (Howeitat) در وادی روم بگذرانید

در سفر به اردن برای شما فرصت های متعددی برای چادر زدن به همراه قبایل محلی فراهم شده است.

هیچ تجربه ای در سفرهای دیگر، جذابیت قدم زدن در شن های بیابان، تماشای مناظر بی نظیر صخره ها در وادی روم به همراه قبایل محلی را ندارد. ماجراجویی با جیپ های آفرود، پیاده روی در جای پای لورنس عربستان و تماشای آسمان پر از ستاره و صورت فلکی، تنها بخش هایی از سفر تکرارنشدنی شما به منطقه ی شگفت انگیز وادی روم خواهند بود. شب ها را می توانید با شنیدن داستان ها و افسانه های محلی از زبان بادیه نشینان بگذرانید.

اردن

غذاهای خیابانی اردن را در عقبه امتحان کنید

عقبه، تنها بندر کشور اردن است. هتل های بی نظیر، مکان هایی ویژه برای تجربه ی لذت بخش غواصی و تفرجگاه های ساحلی متعدد، در این بندر انتظار گردشگران را می کشند.

اما اگر دوست دارید طعم واقعی و لذیذ غذاهای اردنی را بچشید باید از هتل ها و رستوران های گران قیمت دوری کنید. فروشنده های غذاهای خیابانی، رستوران های محلی و کافه های متعددی در عقبه وجود دارند که بهترین غذاهای اصیل اردنی و بهترین لیموناد نعنایی اردن را سرو می کنند.

اردن

گشتی در بازار بزنید

تقریبا همه ی شهرهای برزگ اردن، بازارهای پر پیچ و خم و دیدنی تحت عنوان سوق دارند که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. بزرگ ترین بازار اردن، سوق جارا است که در عَمّان پایتخت این کشور قرار دارد.

سری به این بازارها بزنید، با مغازه دارها دوست شوید و کمی زبان عربی خود را تمرین کنید. با آن ها چای بنوشید. این ها تجربیات بی نظیری در زندگی شما خواهند بود. با مغازه دارهای مهمان نواز اردنی دوست شوید و از آن ها تخفیف بگیرید.

اردن

به یک مهمانی به صرف چای در پترا بروید

نوشیدن چای، بخش مهمی از تعاملات فرهنگی اعراب بادیه نشین است. در واقع این نوشیدنی به نوعی، سمبل اعلام دوستی و استقبال از مهمانان است که نباید از آن صرف نظر شود حتی اگر به ساده ترین شکل ممکن برگزار شود.

اما دو نکته را فراموش نکنید. یکی این که از مسیرها و مناطق مشخص شده، زیاد دور نشوید. به خصوص وقتی که تنها هستید و وسوسه می شوید مسیرهای جدیدی را امتحان کنید. دوم اینکه دندان های خود را مرتب مسواک بزنید. چرا که این چای ها معمولا با شکر زیاد سرو می شوند. برای مسواک زدن از آب شیر استفاده نکنید. آب لوله کشی در اردن آشامیدنی نیست.

اردن

در شهر جرش (Jerash) به صدای نی انبان های اردنی گوش کنید

پترا مشهورترین منطقه ی تاریخی در اردن است. اما بقایای تاریخی شهر جرش نیز بسیار تماشایی هستند و از نظر تاریخی اهمیت زیادی دارند.

اهالی بادیه نشین اردن سنت های باستانی خود را زنده نگه می دارند. علاوه بر فستیوال سالانه ی موسیقی و هنرهای سنتی که در تئاترهای قدیمی شهر جرش برگزار می شود، اجراهای روزانه ی موسیقی نیز توسط هنرمندان موسیقی محلی برگزار می شود. این اجراهای موسیقی شامل نواختن نی انبان نیز می شوند. ممکن است با شنیدن صدای آن به یاد موسیقی اسکاتلند بیافتید اما نی انبان، سازی است که هزاران سال در خاورمیانه قدمت دارد.

اردن

طعم لذیذ منسف (Mansaf) های بیابان نشینان را بچشید

اگر این شانس را داشته باشید تا در فصل برگزاری مراسم

البته اگر چنین موقعیتی برایتان پیش نیامد، نگران نباشید. امروزه این غذا در منوی بسیاری از رستوران های اردن نیز دیده می شود.

این غذا ترکیبی از گوشت بره است که به همراه سسی شبیه به سس آلفردو تهیه شده از شیر پرچرب شتر، برنج و نوعی نان تورتیلای محلی سرو می شود.

اردن

مهمان قبیله ی العزازمة در Dana Eco Lodge باشید

در میان تمام قبایل بادیه نشین اردن، یکی از مهمان نوازترین آن ها قبیله ی العزازمة است. این قبیله که به تدریج زندگی بادیه نشینی را با پیشرفت های زندگی مدرن امروزی هماهنگ کرده است، در جنوب اردن سکونت دارند.

آن ها از بازدیدکنندگان و گردشگران در اقامت گاه سازگار با محیط زیست در وادی فینان پذیرایی می کنند.

اردن

در وادی فینان قدم بزنید

این قبیله در عملیات حفاری های باستان شناسی با بریتانیایی ها و آمریکایی ها مشارکت می کنند و پابه پای پژوهشگران خارجی تلاش می کنند تا نشانه هایی از گذشته بیابند و آن را در معرض دید گردشگران قرار دهند.

آن ها به تازگی تورهایی برای گشت و گذار در وادی فینان و کوه های مجاور آن یعنی رشته کوه Sharra تدارک دیده اند که هم تنوع طبیعی منطقه و هم اهمیت تاریخی و باستان شناسی آن را نشان می دهد. بقایایی از دوران نوسنگی و کلیساهای بیزانسی در گوشه و کنار آن دیده می شوند. البته فراموش نکنید که در جریان این گردش ها با چای از شما پذیرایی خواهد شد.

اردن

در نزدیکی قلعه ی شوبک (Shobak) در کمپ اقامت کنید

کارآفرینان بادیه نشین، در کنار جاده های نزدیک به مناطق دیدنی مشهور اردن، کمپ هایی برای اقامت گردشگران در نظر گرفته اند. در این اقامت گاه ها شما این فرصت را دارید که سبک زندگی اعراب بادیه نشین را از نزدیک مشاهده کنید و غذاهای لذیذ و اصیل آن ها را امتحان کنید.

اگر خوش شانس باشید و بتوانید در کمپ Jaya Bedouin اقامت کنید، می توانید از منظره ی غروب آفتاب در قلعه ی شوبک و چشیدن طعم غذای اصیل اردنی که توسط خانواده ی بادیه نشین طبخ می شود، لذت ببرید.

اردن

در رستوران Haret Jdoudna غذا بخورید

اگر زمان کمی دارید و در عین حال دوست دارید غذاهای لذیذ اردنی را امتحان کنید، سری به رستوران Haret Jdoudna بزنید.

هر کدام از غذاهای منوی این رستوران را که سفارش دهید، مطمئناً از طعم بی نظیر و متفاوت آن لذت خواهید برد. چرا که تمام غذاهای محلی اردن لذیذ هستند. اگر دیروقت به این رستوران سر بزنید، این فرصت را خواهید داشت تا با صاحبان رستوران یا اهالی شهر که آن جا را به عنوان پاتوق خود انتخاب کرده اند، آشنا شوید.

اردن

نان های لذیذ بیابان نشینان را امتحان کنید

اگر این فرصت برایتان پیش آمد که نان های عربی که تازه از تنور درآمده اند را امتحان کنید، به هیچ عنوان این فرصت را از دست ندهید. انواع مختلفی از نان های سنتی اردن در شهرهای مختلف آن به فروش می رسند. از قدیم الایام نان هایی در اردن به فروش می رسید که در آن ها ترکیبی از سبزیجات معطر و پنیر وجود داشت. یک وعده ی غذایی کامل که شما را برای چندین ساعت گشت زدن در بازارها و جاهای دیدنی اردن، سیر نگه می دارد.

اردن

گذشته ی بادیه نشینان را مرور کنید

شهر عمان علاوه بر این که پایتخت اردن است، مرکز تاریخی این کشور نیز محسوب می شود. نشانه هایی از دوره های مختلف زمانی تاریخ اردن و موزه های باستان شناسی اصلی این کشور در عمان قرار دارند. در این شهر می توانید درباره ی تاریخچه ی زندگی بادیه نشینان، زندگی شهری در اردن و تمدن های کهن آن اطلاعاتی کسب کنید.

اردن

نظرات

مطالب مرتبط

بازی نهنگ آبی چیست و چگونه باعث خودکشی شده است؟

بازی انترنیتی نهنگ آبی در سال ۲۰۱۳ میلادی توسط فیلیپ بودکین در روسیه طراحی شده …