Home / بورس های تحصیلی / معلومات مکمل در مورد بورسیه فولبرایت آمریکا

معلومات مکمل در مورد بورسیه فولبرایت آمریکا

فولبرایت فُرصت منحصر‌به‌فرد برای تحصیل در امریکا است؛ اگر انگیزه و شرایط لازم را دارید همین حالا از این فُرصت استفاده کنید

در چند ماه گذشته افرادِ علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور، مشخصن دوست‌دارانِ برنامه فولبرایت پرسش‌های زیادی را در باره‌ی بورسیه‌های تحصیلی به ویژه فولبرایت با من مطرح کرده اند؛ اما چون خیلی مصروف بودم نتوانستم به بیش‌تر این پرسش‌ها پاسخ دهم. اکنون فشرده و عصاره‌ی این پرسش‌ها و نکات را به ترتیب زیر جمع‌بندی کرده و به آن‌ها پاسخ می‌دهم. امیدوارم دوستان علاقه‌مند پاسخ‌های خود را دریافت کنند.

آیا به دست آوردن بورسیه فولبرایت برای من دشوار است؟

نه!‌ برخی افراد، به خصوص تعداد اندکی از کسانی که خود بورسیه فولبرایت را به دست آورده اند، کامیاب شدن در این بورسیه را برای دیگران هفت‌خوان رستم جلوه داده اند و روحیه برخی از متقاضیان بالقوه را شکسته اند. اما واقعیت این است که به دست آوردن این بورسیه در افغانستان، برای فردی که دارای برنامه‌ی مؤثر، واقع‌بینانه و کارآمد باشد، سند لیسانس و یا ماستری با درصدی نمرات بالاتر داشته باشد، زبان انگلیسی بداند، تجربه‌ی کاری رسمی و یا رضاکارانه‌ی قابل توجه در ساحه‌ی کار خود داشته باشد و مهم‌تر از همه، بتواند توانایی‌ها و ظرفیت‌هایش را در درخواست‌نامه (Application) و مصاحبه اش به خوبی و مطابق به معیارهای اساسی فولبرایت به اثبات برساند،‌ به هیچ‌ وجه دشوار نیست. به عبارت دیگر،‌ پیدا کردن هشتاد/نود متقاضی توانمند و کارآمد که از هر نظر واجد شرایط فولبرایت باشد در افغانستان واقعن کار دشواری است؛ پس اگر فکر می‌کنید شما یکی از این متقاضیانِ توانمند اید، تردید نکنید و پیش از ۲۸ فبروری ۲۰۱۸ درخواست‌نامه‌ی درستی مطابق به‌ معیارهای لازم برای خود آماده کرده و به فولبرایت درخواست بدهید.

درخواست‌کننده‌گان بورسیه فولبرایت در افغانستان زیاد نیست و شانس کامیابی بالا است

شماری از متقاضیان فکر می‌کنند که سالانه هزاران تن به بورسیه فولبرایت درخواست می‌دهند و از میان این هزاران متقاضی تنها ۸۰ نفر پذیرفته می‌شود؛ اما واقعیت این است که شمار متقاضیانِ نسبتن شایسته و جدی فولبرایت هیچ‌گاهی سالانه فراتر از ۱۷۰ تن و مجموعِ متقاضیان فراتر از ۷۰۰ تن نرفته است. رقمِ نهایی متقاضیان بورسیه فولبرایت در سال ۲۰۱۶ با وجود تبلیغات بی‌سابقه‌ی سفارت امریکا در تمام ولایات افغانستان،‌ تلاش‌های رسانه‌‌ای گسترده‌ی تیم مدیریتی فولبرایت، و تمدید مهلت درخواستی برای ۱۰ روز، نهایتن از مرز ۶۸۰ نفر عبور نکرد. در سال ۲۰۱۵ رقم نهایی درخواست‌کننده‌‌گان بورسیه فولبرایت برای مقطع ماستری فقط ۴۱۲ نفر بود و مجموع کسانی که در سال ۲۰۱۵ برای مقطع دکترا درخواست داده بودند کم‌تر از ۱۰ تن بودند و فقط ۵ تن آنان نامزدان جدی به حساب می‌آمدند. این در حالی بود که ما می‌توانستیم دست‌کم ۳ تن از میان این ۵ نفر را به عنوان نامزد نهایی گزینش کنیم. به عبارت دیگر، شانس موفقیت هر یک از ۵ متقاضی جدی‌ مقطع دکترا در سال ۲۰۱۵ دست‌کم ۷۰ درصد بود. در سال ۲۰۱۶، وضعیت‌ فولبرایت در سال‌های پیش را نیز به دقت ارزیابی کردیم و بر اساس آمارهایی که به‌دست آوردیم، دریافتیم که تعداد درخواست‌کننده‌گان جدی و کارآمد فولبرایت در سال‌های پیش از ۲۰۱۴ بسیار کم‌تر از سال‌های ۲۰۱۴، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ بوده است. در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ من تقریبن تک تک درخواست‌نامه‌هایی فولبرایت که به سفارت رسیده بود را – پس از بررسی اولیه‌ی ‌آن‌ها از سوی هم‌کارانم – ارزیابی و بررسی مجدد کردم. در سال ۲۰۱۵، مجموع کسانی که متقاضی جدی فولبرایت به حساب می‌آمدند و درخواست‌نامه‌ی شان از معیارهای لازم برخوردار بود، فقط ۱۵۸ تن بودند. در سال ۲۰۱۶، مجموع متقاضیان جدی و واجدشرایط فولبرایت تنها ۱۶۷ نفر بودند که همه‌‌ی شان برای انجام مصاحبه به سفارت دعوت شدند و ۹۵ تن آنان نیز به عنوان نامزدان‌ نهایی و جاگزین بورسیه فولبرایت در مقاطع ماستری و دکترا پذیرفته شدند. به عبارت دیگر شانس موفقیت هر فردی که سال گذشته به اصطلاح «شارت‌لیست‌» شده و به مصاحبه دعوت شده بود، دست‌کم ۶۰ درصد و در سال‌های پیش از آن حتا بیش‌تر از ۶۰ درصد بود.

شایسته‌گی و کفایت عمومی درخواست‌کننده‌گان برنامه فولبرایت چه ‌گونه است؟ آیا من می‌توانم یکی از نامزدان برتر فولبرایت باشم؟

برای مشخص شدن شایسته‌گی و کفایت عمومی درخواست‌کننده‌گان فولبرایت کافی است به آمارهای زیر توجه کنیم. از میان ۶۸۰ متقاضی فولبرایت در سال ۲۰۱۶،‌ درخواست‌نامه‌ی دست‌کم ۲۰۰ تن آنان نامکمل، ناقص، و بسیار ابتدایی بود. مثلن افرادی حتا به پرسش‌های عمومی درخواست‌نامه پاسخ درست نداده بودند. سرقت ادبی و «کاپی پست» کردن در برخی از این درخواست‌نامه‌ها بی‌داد می‌کرد، اشتباهات دستوری و املایی در درخواست‌نامه‌های شان بسیار پُرتعداد بود و شمارِ زیادی از آنان نمره تافل نداشتند و یا نمره شان کم‌تر از ۷۵ بود. بسیار طبیعی بود که درخواست‌نامه‌های این افراد به صورت اتوماتیک از روند گزینش‌ حذف شود. دست‌کم ۲۸۰ تن دیگر در رده‌ی دوم قرار گرفتند. درخواست‌نامه‌‌های این گروه اگر چه از نظر ظاهری کامل به نظر می‌رسید؛ اما هدف‌نامه‌های (Objective Statements) این دسته اکثرن شعار‌محور،‌ مبهم، تکراری و غیرابتکاری بودند و با ادبیات کُلی‌سرایی نوشته شده بود. شخصیت‌نامه‌های (Personal Statements) بیش‌ترِ این درخواست‌کننده‌گان بیش‌تر به بیوگرافی و داستان‌سرایی‌ شباهت داشت. ضعف‌های فاحشی نیز در سایر بخش‌های کلیدی درخواست‌نامه‌های این افراد وجود داشت که باعث می‌شد آنان در رده‌ی نامزدان برتر قرار نگیرند و «شارت‌لیست» نشوند. این در حالی بود که بر اساس‌ آمارها و ارقام، سال ۲۰۱۶ با‌کیفیت‌ترین سال در تاریخ فولبرایت افغانستان به حساب می‌آید و افرادی که در این سال به عنوان نامزدان نهایی و جاگزین انتخاب شده اند،‌ از جهات مختلف برجسته‌تر از سال‌های گذشته اند و رقابتِ نسبتن جدی‌تر از هم‌قطاران خود در سال‌های پیش را تجربه کرده اند. مثلن میانگین نمره‌ آزمون‌های تافل و جی-‌آر-‌ای گزینش‌شده‌گان ۲۰۱۶ بالاتر از همه‌ی سال‌های پیش است. یکی از گزینش‌شده‌گان ۲۰۱۶ با کسب ۱۱۶ نمره از ۱۲۰ نمره‌ در تافل و با کسب ۱۶۵ نمره در بخش‌‌ Verbal و ۵٫۵ نمره در بخش «نوشتار تحلیلی» آزمون جی‌‌-آر-‌ای بالاترین نمرات را در تاریخ فولبرایت افغانستان کسب کرده و در این زمینه رکورد دار است. پس، با در نظر داشت نکات بالا که نمایان‌گر رقابت نسبتن ساده‌ی روند فولبرایت است، بلی شما می‌توانید یکی از نامزدان برتر باشید؛ البته به شرطی که درخواست‌نامه‌ی درست و حرفه‌ای برای خود تهیه کنید و در آن بتوانید توانایی‌های بالقوه‌ی خود را به خوبی تبارز دهید.

تنوع و تکثر فرهنگی،‌ قومی و جنسیتی یکی از ارزش‌های بنیادی فولبرایت است و افغانستانِ چندفرهنگی و کثیر‌القومی ظرفیتِ‌ بالقوه‌‌ی خوبی برای این برنامه دارد

در سال ۲۰۱۶ ما در تیم فولبرایت خانه‌تکانی نسبتن جدی‌ای انجام دادیم، معیارهای گزینش در گذشته و حال‌ را بازبینی کردیم و آن‌ها را با پالیسی‌های بنیادی فولبرایت از نو مطابقت دادیم. برایند این خانه‌تکانی، تجدید پیمان با اهداف اساسی فولبرایت و افزدون معیارهای آن بر روند گزینش بود که در گذشته آن طوری که باید‌ از این معیارهای بنیادی خبری نبود. برخی از ابعاد کلیدی معیارهای تازه متمرکز بر واقع‌بینانه و افغانستان‌محور بودن برنامه‌ی متقاضیان،‌ اهمیت استراتیژیک رشته‌ی تحصیلی متقاضیان برای افغانستان و تنوع فرهنگی، قومی، منطقه‌ای و جنسیتی درخواست‌کننده‌‌گان است. از اهمیت آزمون‌های استاندارد به ویژه تافل در روند انتخاب کاسته شده است. در واقع، نمره‌ی تافل از میان نزدیک به ۱۰ معیار فقط یکی از‌ آن‌ها است. در نتیجه‌ی همین بازبینی بنیادی؛‌ تنوع برنامه‌ی آینده و رشته تحصیلی و هم‌چنین تکثر قومی، زبانی، منطقه‌ای و جنسیتی در میان انتخاب‌شده‌گان سال ۲۰۱۶ بیش‌تر از هر سالی در گذشته است. گزینش‌شده‌گان فولبرایت در سال ۲۰۱۶ دست‌کم از ۳۰ ولایت افغانستان نماینده‌گی می‌کنند و چهره‌ی کثیرالقومی و چند‌فرهنگی افغانستان، آن‌طوری که شایسته است در فولبرایت به تصویر کشیده شده است.

به بورسیه فولبرایت درخواست بدهید تا هم خود از این روند استثنایی بهره‌مند شوید و هم تعداد این بورسیه برای افغانستان کم نشود

مایکل مکنلی سفیر پیشین امریکا در اواخر سال ۲۰۱۶ قصد داشت تعداد پذیرفته‌شده‌گان فولبرایت را از ۸۰ تن به ۶۰ تن کاهش دهد و پافشاری داشت که برای سال‌ ۲۰۱۷ و سال‌های پس از آن نیز تعداد فولبرایترها ۶۰ تن و حتا کم‌تر از آن باشد؛ چون باور داشت که کیفیت عمومی متقاضیانِ فولبرایت در افغانستان پایین‌تر از آن است که سفارت بتواند برای ۵ سال متوالی، همه ساله ۸۰ متقاضی توانمند را به دانشگاه‌های امریکایی معرفی کند. البته او پس از استدلال و مقاومت مدیران فولبرایت و رییس دیپلماسی عامه‌ی سفارت از این خواسته عقب‌نشینی کرد؛ اما نفس این پیش‌نهاد نشان می‌دهد که کیفیتِ همه‌گانی درخواست‌کننده‌گان فولبرایت بر نوعِ نگاه مقامات امریکایی به این بورسیه، تعداد مجموعی بورسیه‌ها و تداوم این روند تأثیر مستقیم دارد. پس شما اگر فکر می‌کنید توانمندی و انگیزه‌ی لازم را دارید، دست به کار شوید و درخواست‌نامه‌ی خود را آماده کنید. با این کار هم به خود کمک می‌کنید و هم به افغانستان.

به شایعات در مورد برنامه‌ی فولبرایت توجه نکنید

یکی از شایعات این است که اگر در هیئت گزینش (Selection Panel) افغانستانی‌ها حضور داشتند، شفافیت و شایسته‌سالاری روند گزینش آسیب می‌بیند. این شایعه در دو/سه سال گذشته، به ویژه در سال ۲۰۱۶ به هیچ وجه مبنای واقعی ندارد. در سال ۲۰۱۶ مجموعن ۹ نفر فولبرایتر که از اقوام مختلف افغانستان بودند را برای هم‌کاری در روند مصاحبه دعوت کرده بودیم. من شخصن ‌با تک ‌تک این ۹ تن در جریان ۱۶۷ مصاحبه‌ی که برای گزینشِ متقاضیان فولبرایت انجام دادیم یک‌جا کار کردم و دقت نظر،‌ بی‌طرفی، توازن، هدف‌گرایی و دید باز و آزادمنش تک تک آن‌ها را شاهد بودم. در ضمن،‌ برای اطمینان بیش‌تر من و همکار امریکایی‌ام،‌ عصر هر روز نمرات هر چهار عضو هیئت گزینش – که دو تن آنان دیپلمات‌های امریکایی و دو تن دیگر من و یکی از فولبرایتر‌ها بودیم – را با هم مقایسه می‌کردیم و من هیچ‌گاهی تفاوتِ فاحش و غیرمعقولی در نوع نمره‌‌دهی فولبرایترهای افغانستانی‌ها مشاهده نکردم. اتفاقن برای من و هم‌کاران امریکایی‌ام بعضن پرسش‌های جدی‌ای در منطق نمره‌‌‌دهی یکی از دیپلمات‌‌های امریکایی که با ما در روند ‌گزینش هم‌کاری می‌کرد خلق می‌شد و دفاعیه‌های وی نیز اکثرن قناعت همه‌گانی را حاصل نمی‌کرد. برخی از امریکایی‌ها حتا همان‌هایی که در روند گزینش نقش بازی می‌کنند ممکن است نا‌آگاه‌تر و غیرحرفه‌‌ای‌تر از آن باشد که شما احتمالن تصور می‌کنید. پس در روند گزینش همه‌ی حساب خود را روی آن‌ها باز نکنید.

یکی از شایعات دیگر این است که فارغان دانشگاه‌ امریکایی افغانستان در اولویت برنامه فولبرایت قرار دارند و به همین دلیل در چند سال گذشته بیش‌ترِ فولبرایتر‌ها از میان فارغان این دانشگاه‌ بوده اند. شایعه دیگر این است که برای برنامه فولبرایت فارغان دانشگاه‌های دولتی مهم‌تر از کسانی اند که از دانشگاه‌های خصوصی فارغ شده اند. این شایعات و ادعاها کاملن نادرست است. برای برنامه فولبرایت و دانشگاه‌های امریکایی شخصی که از یک دانشگاه خصوصی در دایکندی فارغ شده باشد با فردی که از دانشگاه دولتی خوست و یا دانشگاه دولتی کابل فارغ شده باشد، هیچ تفاوتی ندارد. تفاوتِ افراد در دستاوردهای اکادمیک آنان و سطح نمراتی است که کسب کرده اند، نه در نوع دانشگاهی که از آن فارغ شده اند.

ممکن است برنامه فولبرایت در افغانستان متوقف شود؟ اگر بلی، چرا؟

لی احتمال‌ اش زیاد است؛ اما می‌شود جلوش را گرفت. احتمالن فراریان فولبرایت و کسانی که از روندهای تحصیلی به عنوان سکوی پرتابی برای مهاجرت استفاده می‌کنند، جدی‌ترین آسیب‌زننده‌گان این روند اند و همین حالا هم تا حدودی کمر فولبرایت و سایر بورسیه‌ها را شکسته اند. بارها مقامات ارشد سفارت و وزارت خارجه امریکا که برای بررسی این روند به کابل آمده اند تأکید کرده اند که اگر شمار مجموعی فراریان فولبرایت به بالای ۳۰ درصد برسد، روند فولبرایت در افغانستان با وجودی تعهد امریکایی‌ها و اهمیت استراتیژیک آن برای افغانستان، متوقف خواهد شد. برنامه تدریس زبانِ فولبرایت که به نام FLTA یاد می‌شود، پس از آن که همه‌ی سه تن از شرکت‌کنندگان آن در سال ۲۰۱۶ بعد از پایان برنامه فرار را بر برگشت ترجیح دادند، به صورت کامل متوقف شد و دو تن از گزینش‌شده‌گانِ جدید این برنامه که در آستانه‌ی سفر به امریکا بودند – به لطف هم‌قطاران فراری شان – با همه‌ی زحماتی که کشیده بودند از این روند محروم شدند. پیش‌ از آن برنامه‌ی «یس YES» که از طریق آن دانش‌آموزان مکاتب برای تبادل آموزشی-فرهنگی به امریکا می‌رفتند،‌ به علت فرار اکثریت شرکت‌کننده‌گان آن، برای همیشه از افغانستان رخت بربسته بود.

برخی از مقامات سفارت و مدیران فولبرایت در طی دو/سه سال گذشته به هر دری زدند تا بتوانند از متوقف شدن برنامه فولبرایت جلوگیری کنند. مثلن در دو سال گذشته همواره تلاش داشتیم که آسیب وارد‌شده از سوی فراریان فولبرایت را با برجسته کردن دست‌آوردهای آنانی که برگشته اند، کم‌رنگ نشان دهیم و به این وسیله به تدوام و حفظ برنامه کمک کنیم. هر باری که هیئتی بلندپایه‌ای از مجلس نمایندگان، سنا و یا وزارت خارجه امریکا به کابل ‌آمد، ما تلاش کردیم شماری از برجسته‌ترین فولبرایترها – که هم اکنون در کابل و یا برخی از ولایات کارهای خوبی انجام می‌دهند – را برای گفت‌وشنود با آن‌ها دعوت کنیم و تأثیرگذاری فولبرایت را به رُخ هیئت‌های امریکایی بکشیم. خوش‌بختانه همین بازگشته‌های متعهد و موفق تا حدی سیاهی‌ای روی فراریان پُرتعداد را شسته اند. به گونه‌ی نمونه همین اکنون بیش از ده فولبرایتر در شهرداری کابل، از جمله در مقام سرپرستی شهرداری، مصروف اند و کارهای نسبتن خوبِ شهرداری کابل در چند ماه اخیر هم مدیون ابتکارات همین‌‌ها است. اگر شما در این بورسیه کامیاب شدید، بهتر است پس از پایان ماستری و یا دکترای تان برگردید چون با این کار به خود خدمت می‌کنید و به تداوم فولبرایت کمک. با اعتباری که با بازگشت برای خود خلق می‌کنید، هر زمانی که اراده کنید و بخواهید به امریکا سفر کنید، گرفتن ویزه امریکا برای تان کار دشواری نخواهد بود.

چرا برنامه فولبرایت برای من و تو مهم است؟

هر کسی که آگاهی و علاقه‌ی نسبی در مورد برنامه‌ی فولبرایت دارد، احتمالن حرف‌ها‌ و تبلیغات کلیشه‌ای مانند «ده‌ها تن از رهبران جهان فولبرایتر بوده اند»؛ «فولبرایت معتبر‌ترین بورسیه تحصیلی جهان است»؛ «ده‌ها تن از فولبرایترها در عرصه‌های مختلف جایزه نوبل کسب کرده اند» و امثال این حرف‌ها را شنیده است. اما واقعیت این است که اهمیت فولبرایت برای افغانستان مهم‌تر از این حرف‌ها و تبلیغات کلیشه‌ای است. هم اکنون بزرگ‌ترین برنامه‌ی فولبرایت در سطح جهان (به استثنای کشورهای انگشت‌شماری که خود در بودجه فولبرایت سهم می‌گیرند) در افغانستان است. قرار است دست‌کم برای سه سال آینده هر سال ۷۷ نفر در مقطع ماستری و ۳ تا ۵ تن در مقطع دکترا از طریق برنامه فولبرایت در امریکا تحصیل کنند. میانگین مجموعِ هزینه‌ی هر فولبرایتر ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار دالر امریکایی برای مقطع ماستری و ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار دالر امریکایی برای مقطع دکترا است. در سرزمینی که به صورت تاریخی روندهای تحصیلی به جای رقابت‌محور بودن فسادآلود و تبعیض‌محور بوده است، روندِ شایسته‌سالارِ فولبرایت هم‌سانِ بارانی در کویرِ خشک است که نباید بگذاریم این باران به سادگی از بارش بایستد. در سال ۲۰۱۴ من و یکی از همکارانم به نمایندگی از سفارت امریکا در یک کنفرانسِ میان‌سفارتی امریکا در شهر کتماندوی نپال شرکت کرده بودیم. نمایندگان دست‌کم ۱۵ سفارت‌‌خانه امریکا در این کنفرانس حضور داشتند و زمانی که ما در باره‌ی فرصت‌های تحصیلی‌ امریکایی برای مردم افغانستان، به ویژه فولبرایت صحبت کردیم، نمایندگان برخی از کشورها مانند هند و پاکستان آشکارا به ما حسادت می‌کردند؛ زیرا برای هندِ یک میلیارد و چندصد میلیونی، شمارِ بورسیه‌های فولبرایت به مراتب کم‌تر از تعداد بورسیه‌های امریکا برای افغانستانِ سی و چند میلیونی است.

در افغانستان تا کنون چند نفر از بورسیه فولبرایت استفاده کرده اند؟

از سال ۲۰۰۳ تا ماه دسمبر ۲۰۱۶ مجموعن ۵۶۱ شهروند افغانستان از این برنامه در مقاطع لیسانس، ماستری و یا دکترا مستفید شده‌اند که نزدیک به ۱۰۵ تن آنان بانوان بوده ‌اند. بیش‌تر این دانشجویان تحصیلات خود را تمام کرده و به افغانستان برگشته‌اند. بخشی از آن‌ها هم اکنون در دانشگاه‌های مختلف امریکا در حال تحصیل ‌اند. علاوه بر این ۵۶۱ تن، بیش از ۸۰ شهروند دیگر افغانستان نیز در سال ۲۰۱۶ برای برنامه فولبرایت گزینش شده‌اند که ۷۷ تن آنان قرار است در مقطع ماستری و ۳ تا ۵ آنان در مقطع دکترا در تابستان یا اوایل خزان ۲۰۱۷ وارد دانشگاه‌های مختلف امریکا شوند. البته ۵۶۱ تنی که ذکر گردید، جدا از کسانی است که در سال ۲۰۱۶ گزینش شده‌اند. پس اگر این ۸۰ تنی که در سال ۲۰۱۶ انتخاب شده‌ اند را هم به شمارِ مجموعی اضافه کنیم، مجموعن ۶۴۱ نفر تا کنون از این فرصت بهره برده اند. هم‌چنین، ۲۵۰ شهروند افغانستان پیش از کودتای کمونیستی سال ۱۳۵۷ خورشیدی از این فرصت استفاده کرده اند.

توصیه‌های کوتاهی برای درخواست‌کننده‌گان بالقوه فولبرایت

تنها بر زبان انگلیسی و آزمون تافل متمرکز نباشید. تافل و توانایی در زبان انگلیسی فقط یکی از معیارها است نه همه‌ یا بخش عمده‌‌ی از معیارها. نزدیک به ۱۰ معیار دیگر وجود دارد که شما بر اساس آن ارزیابی خواهید شد؛ پس توجه اصلی تان به آماده‌ کردنِ درخواست‌نامه‌ی تان متمرکز باشد و نباید انگلیسی و تافل همه‌ی «هم و غم» تان باشد.

می‌توانید با ۷۵ نمره تافل یک نامزد جدی و برتر برنامه فولبرایت باشید؛ البته در صورتی که درخواست‌نامه‌ی هدف‌مند و حرفه‌ای داشته باشید، هدف‌نامه‌ی تان متمرکز و مبتنی بر معیارهای اساسی فولبرایت باشد و بتوانید در مصاحبه‌ی خود اهمیت برنامه‌ی تان را به اثبات برسانید.

اگر درخواست‌نامه‌ی تان هدف‌مند نباشد و در هدف‌نامه‌ی تان پراکنده‌گویی و کُلی‌گویی کنید و شخصیت‌نامه‌ی تان را نتوانید به درستی به آن گره بزنید،‌ با ۱۱۰ نمره تافل و بالاتر از آن نیز نمی‌توانید یکی از نامزدان برتر باشید و «شارت‌لیست» نخواهید شد.

اگر درخواست‌نامه‌ی تان با انگلیسی سلیس و روان تهیه شود بدون تردید خوب است؛ اما داشتن برنامه‌ی استراتیژیک و واقع‌بینانه مهم‌تر است.

هر امریکایی و انگلیسی زبانی الزامن نمی‌تواند مشاور خوبی برای هم‌کاری در نوشتن هدف‌نامه و شخصیت‌نامه تان باشد؛ پس این گونه فکر نکنید که اگر یک همکار امریکایی و یا استاد خارجی تان درخواست‌نامه‌ی شما را مرور و ویرایش کرد، همه چیز عالی خواهد شد و شما حتمن شارت‌لیست می‌شوید. در تهیه درخواست‌نامه‌‌ی تان از افراد متخصصِ حوزه‌ی کاری و تحصیلی تان مشوره بگیرید، نه از هر کسی که فقط خوب انگلیسی بلد است.

در تهیه سفارش‌‌نامه‌های خود بیش‌تر بر محتوای ‌آن‌ها تمرکز کنید نه بر فرد سفارش دهنده. سفارش‌نامه‌های تان لازم نیست از افراد بلندپایه و بلندآوازه باشد. معلمِ دون‌پایه‌ی شما در دانشگاه و یا مدیر بی‌نام‌ و نشان مؤسسه‌ای که در آن کار می‌کنید، ممکن است سفارش‌دهنده‌ی بسیار بهتری باشد نسبت به وزیری که برای گرفتن

سفارش‌نامه از او بسیار تلاش کرده اید. مدیران فولبرایت و دانشگاه‌های امریکایی به محتوای سفارش‌نامه‌تان توجه خواهند کرد نه به مقام و نام سفارش‌دهنده.
می‌شود گفت که ۶۰ درصد موفقیت شما به درخواست‌نامه و ۴۰ درصد آن به مصاحبه‌ی تان بسته‌گی دارد، پس تمام تلاش خود را کنید تا درخواست‌نامه‌ی هدف‌مند و واقع‌بینانه‌ی برای خود آماده کنید.

اگر هنوز دانشجو اید و به این بورسیه علاقه دارید،‌ بهتر است همین حالا کار را آغاز کنید. برای به دست آوردن این بورسیه آماده‌گی طولانی‌مدت بگیرید و از یک و یا دو سال پیش برای فولبرایت برنامه‌ریزی کنید. روی زبان انگلیسی خود به طور جدی کار کنید و برای امتحان تافل باید از یک سال پیش و یا دست‌کم ماه‌ها قبل آماده‌گی بگیرید. تلاش کنید تا تجارب کاری مرتبط به رشته‌ی مد نظر خود پیدا کنید. اگر باری در این برنامه انتخاب نمی‌شوید، نباید ناامید شوید زیرا ما کسانی را سراغ داریم که برای چندین سال پیاپی به این بورسیه درخواست داده‌اند و بالاخره موفق شده‌اند.

How to Apply

STEP 1: Determine eligibility. Read the instructions carefully. Before you apply, be sure that you qualify.

STEP 2: Submit the application. Please click here to download the MS Word application form. You must submit the completed application package and supporting documents by the deadline; late applications will not be accepted.

STEP 3: Interested applicants must submit a complete application by February 28, 2018 at 11:59 PM (Kabul local time). The complete application package must be attached in one single e-mail message to KabulFulbright@state.gov

نویسنده: جمال تیموری

نظرات

مطالب مرتبط

بورسیه های تحصیلی دانشگاه گلگوتیا هندوستان برای سال ۲۰۱۸

دانشگاه گلگوتیا واقع در شهر گریتر نویدا ایالت اوترپرادیش کشور هندوستان از اعطای بورسیه تحصیلی …