Home / اقتصادی / بی‌ارزش‌ترین پول‌های جهان کدامند؟ – ۱۲ پول بی‌ارزش دنیا

بی‌ارزش‌ترین پول‌های جهان کدامند؟ – ۱۲ پول بی‌ارزش دنیا

ارزش واحدهای پولی جهان به طور کل بر اساس دو عامل تعیین شده و تغییرات ناشی از تاثیر عوامل بر این دو عامل، ارزش یک واحد پولی را کاهش یا افزایش می‌دهند. عامل اول مسائل داخلی، ارزش دارایی‌های بانک‌های مرکزی، قدرت خرید مردم و عامل دوم نرخ برابری با ارزهای خارجی است.

به طور معمول ارزش واحدهای پولی جهان در مقایسه با دلار سنجیده می‌شود. برای نمونه دینار کویت در سال ۲۰۱۷ با ارزش‌ترین واحد پولی دنیا بود. هر دینار کویت تقریبا معادل ۳٫۳۳ دلار ارزش دارد. براساس رده‌بندی‌های مختلف، ریال کامبوج بی‌ارزش‌ترین واحد پولی جهان در سال ۲۰۱۷ بود.

فهرست‌بی‌ارزش‌ترین‌ واحدهای پولی جهان در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با دلار آمریکا به شرح ذیل است. نکته قابل توجه این است که این رده‌بندی بر اساس نرخ رسمی دلار در بانک‌های مرکزی این کشورها صورت گرفته و در صرافی‌ها، بازارهای سیاه و دیگر مکان‌های معامله ارزش‌های خارجی، قیمت‌های متفاوتی وجود دارد.

۱٫ ریال کامبوج

هر دلار آمریکا معادل ۴ هزار و ۸۷ ریال کامبوج ارزش دارد. سال‌هاست که خرید و فروش در بازارهای این کشور به دلار صورت می‌گیرد و دستگاه‌های خودپرداز در این کشور به جای ریال، دلار به مشتریان می‌دهند. از آنجا که بانک مرکزی کامبوج سال‌هاست روند ضرب سکه را متوقف کرده، یافتن اسکناس ریال کامبوج در این کشور کاری دشوار و یافتن سکه تقریبا ناممکن است.

۲٫ گوارانی پاراگوئه Paraguayan_guarani

هر دلار آمریکا معادل ۵ هزار و ۵۶۲ گوارانی پاراگوئه ارزش دارد. به مانند کامبوج، بانک مرکزی پاراگوئه نیز سال‌هاست سکه ضرب نمی‌کند. این واحد پولی در سال‌های گذشته به طور مداوم ارزش خود را از دست داده است. در سال ۲۰۱۱ هر دلار آمریکا ۳ هزار و ۶۴۲ گوارانی ارزش داشت.

۳٫ لئون سیرالئون Sierra_Leonean_leone

هر دلار آمریکا ۷ هزار ۴۲۷ لئون سیرالئون ارزش دارد. تغییرات مداوم ارزش پول ملی در سیرالئون از مشکلات دائمی این کشور است. در سال ۲۰۱۶ رئیس‌جمهوری این کشور از مردمش خواست برای حفظ ارزش تاریخی پول این کشور، به جای دلار آمریکا از لئون سیرالئون استفاده کنند. در آوریل سال ۲۰۱۷ این واحد پولی رکورد ۷ هزار و ۵۳۷ لئون در مقابل یک دلار را ثبت کرد.

۴٫ کیپ لائوس Lao_kip

هر دلار آمریکا ۸ هزار و ۲۴۸ کیپ لائوس ارزش دارد. پیش‌بینی می‌شود مجموع بدهی‌های لائوس در سال جاری به ۲۰ درصد تولید ناخالص ملی این کشور برسد. این موضوع ارزش پول ملی لائوس را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

۵٫ فرانک گویان Guinean_franc

هر دلار آمریکا ۹ و ۱۱ فرانک گینه ارزش دارد. این پول ملی در سال ۱۹۵۹ به کار گرفته شد و در سال ۲۰۱۷ هر دلار آمریکا ۹ هزار ۳۹۵ فرانک گینه معامله شد. رکورد صعود ارزش این واحد پولی به دسامبر ۱۹۹۸ بازمی‌گردد. در آن ماه ارزش هر دلار تنها ۱ هزار و ۲۶۷ فرانک گینه بود.

۶٫ روپیه اندونزی Indonesian_rupiah

هر دلار آمریکا ۱۳ هزار و ۳۲۷ روپیه اندونزی ارزش دارد. علیرغم اینکه روپیه اندونزی یکی از بی‌ارزش‌ترین واحدهای پولی بازارهای در حال توسعه است، توانست در سال ۲۰۱۷ ارزش خود را در مقابل دلار آمریکا ۴٫۹۷ درصد افزایش دهد. در سال ۲۰۱۶ نیز بانک مرکزی اندونزی پیشنهاد داد برای نجات این واحد پولی، سه صفر از صفرهای آن کاسته شود.

۷٫ روبل بلاروس Belarusian_ruble

هر دلار آمریکا ۱۹ هزار و ۴۰۰ روبل بلاروس ارزش دارد. این واحد پولی در سال ۱۹۹۲ معرفی شد. در سال ۲۰۰۰ بلاروس روبل جدید را معرفی کرد. روبل بلاروس تنها به شکل اسکناس وجود دارد و سکه تنها برای یادبودها و یادگاری ضرب می‌شود. به دلیل کاهش ارزش واحد پولی بلاروس، بالاترین اسکناس این کشور ۲۰۰ هزار روبل است.

۸٫ دانگ ویتنام Vietnamese_đồng

هر دلار آمریکا ۲۲ هزار و ۶۹۹ دانگ ویتنام ارزش دارد. دانگ در سال ۱۹۷۸ به عنوان واحد پولی کشور ویتنام معرفی شد. با توجه به شرایط اقتصادی این کشور پیش‌بینی می‌شود در ۱۲ ماه آینده ارزش این واحد پولی بیشتر سقوط کند و به ۲۳ هزار و ۶۰۰ دانگ مقابل هر دلار برسد.

۹٫ دبرای سائوتومه و پرنسیپ São_Tomé_and_Príncipe_dobra

هر دلار آمریکا ۲۱ هزار و ۵۳۷ دبرای سائوتومه و پرینسیپ ارزش دارد. دبرا واحد پولی کشور جزیره‌ای سائوتومه و پرنسیپ در اقیانوس اطلس است و در سال ۱۹۷۷ به رسمیت شناخته شد. در سال ۲۰۰۹ این کشور با پرتغال توافق کرد که ارزش دبرا را به یورو مرتبط کند. در ماه ژوئن آن سال هر یورو ۲۴ هزار و ۶۰۷ دبرا ارزش‌گذاری شد.

۱۰٫ ریال ایران Iranian Rial

هر دلار آمریکا در بازار رسمی ایران به نرخ ۳۷ هزار و ۸۳۰ ریال به فروش می‌رسد. این در حالی است که در بازارهای آزاد قیمت هر دلار از مرز ۶۰ هزار نیز گذشته است. یک نماینده مجلس ایران گفت که ارزش واحد پولی این کشور در ۴ دهه گذشته یک هفتصدم شده و در صورت ادامه این روند در ۴ دهه آینده ارزش هر دلار آمریکا به ۳۰ میلیون ریال خواهد رسید.

۱۱٫ بولیوار ونزوئلا Venezuelan_bolívar

هر دلار آمریکا ۴۹ هزار و ۶۳۷ بولیوار ونزوئلا ارزش دارد. سیاست‌های دولت ونزوئلا اقتصاد این کشور عضو اوپک را به مرز نابودی کشاند. در سال ۲۰۱۸ نرخ تورم در این کشور از مرز ۱۵۰ هزار درصد گذشت و در سال ۲۰۱۷ و به دلیل سقوط ارزش بولیوار، قیمت‌ کالاها در ونزوئلا بیش از ۲ هزار و ۶۱۶ درصد افزایش پیدا کرد.

۱۲٫ دلار زیمبابوه zimbabwe dollar

این واحد پولی آنقدر بی‌ارزش است که نمی‌توان هیچ قیمتی برای آن گذاشت. برای دانستن حجم بی‌ارزش این واحد پولی کافی است به این نکته توجه کرد که در سال ۲۰۱۸ با یک اسکناس ۱۰۰ میلیارد دلاری زیمبابوه تنها می‌شود ۳ عدد تخم مرغ خرید. در سال ۲۰۱۵ اعلام شد که هر دلار آمریکا ۳۵ تریلیون دلار زیمبابوه ارزش دارد.

العربیه فارسی

نظرات

مطالب مرتبط

توسعه اقتصادی چیست اهداف و شاخص های توسعه اقتصادی کدامند؟

از سالیان بسیار دور، با افزایش سطح دانش و فهم بشر، کیفیت و وضعیت زندگی …