ماه مبارک رمضان ماه خيزش و سازندگي است

ما در حال تنفس نسيم عطر آگين رمضان مبارك هستيم كه به تشريف آوري آن احساس سعادت مي كنيم؛ چون در رمضان نسيم الهي مي وزد و اين ماه رحمت و مغفرت و رهايي از آتش است. درين ماه درس هاي مهمي وجود دارد و در واقع رمضان مدرسه آموختن و آموختاندن محسوب مي گردد و جايگاه تربيتي به مفهوم عام آن مي باشد كه مسلمان در آن بسا عبادات را عملي نموده و به اخلاق عالي و متيني آراسته مي گردد و از اخلاق پست و مذموم پاك مي شود و اراده انسان مسلمان از هر قيد و تسلطي رها شده و همتش بلند و رفتارش مهذب مي گردد.

خداوند مي فرمايد: {‏ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ ‏} بقره ۱۸۳ ‏‏اي كساني كه ايمان آوردهايد! بر شما روزه واجب شده است ، همان گونه كه بر كساني كه پيش از شما بودهاند واجب بوده است ، تا باشد كه پرهيزگار شويد.‏

چون تقواي الله متعال و مراقب دانستن او در پنهاني و آشكارا از بزرگترين حكمت ها و مقاصد ماه مبارك رمضان مي باشد.

فضايل رمضان:

حكمت خداوندي بر اين است كه بين مخلوقات خويش از حيث زمان و مكان برتري مي دهد، بعضي جاها را فضيلت بيشتري داده و بعضي زمانه را نيز برتري بخشيده است؛ در زمان ها ، ماه مبارك رمضان را برساير ماه هاي سال فضيلت داده و آن را به فضايل و مزاياي ويژه ي اختصاص داده است.

– رمضان ماه نزول قرآن: { شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ} بقره ۱۸۵) ( آن چند روز معيّن و اندك ) ماه رمضان است كه قرآن در آن فرو فرستاده شده است ( و آغاز به نزول نموده است ودر مدّت ۲۳ سال تدريجاً به دست مردم رسيده است) تا مردم را راهنمائي كند و نشانهها و آيات روشني از ارشاد ( به حق و حقيقت ) باشد و ( ميان حق و باطل در همه ادوار ) جدائي افكند.

– رمضان ماهِ است كه خداوند روزه آن را فرض گردانيده {‏ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ ‏} بقره ۱۸۳) { فَمَن شَهِدَ مِنكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ } بقره ۱۸۵) پس هر كه از شما (فرا رسيدن) اين ماه را دريابد ، ( چه خودش هلال را رؤيت كند و چه با ديدن ديگران فرا رسيدن رمضان ثابت شود ) بايد كه آن را روزه بدارد.

– رمضان ماه توبه، آمرزش گناهان و معاصي: رسول خدا صلي الله عليه وسلم مي فرمايد: (نماز هاي پنجگانه، جمعه تا جمعه و رمضان تا رمضان كفاره گناهان هستند؛ اگر از گناهان كبيره اجتناب صورت گيرد) مسلم. و نيز ميفرمايند( كسي كه رمضان را از روي ايمان داري و طلب ثواب روزه گيرد، گناهان گذشته اش بخشيده مي شود).

– رمضان ماه نجات از آتش دوزخ: رسول خدا فرمود: ( در رمضان فرشته ي ندا مي كند كه اي كسي كه خواستار خوبي هستي رو بياور و اي كسي كه خواستار بدي هستي كوتاه بيا و خداوند در هر شب رمضان تعدادي را از دوزخ نجات مي دهد). ترمذي

– درين ماه دروازه هاي بهشت باز و دروازه هاي دوزخ بسته مي شوند وشيطان ها به زنجير كشيده مي شوند. رسول خدا صلي الله عليه وسلم مي فرمايد: ( آنگاه كه رمضان بيايد دروازه هاي بهشت باز و دروازه هاي دوزخ بسته و شياطين به زنجير كشيده مي شوند).

– در رمضان شب قدر وجود دارد كه از هزار ماه بهتر است خداوند مي فرمايد: {‏ لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ ‏} ‏شب قدر شبي است كه از هزار ماه بهتر است.‏ و رسول خدا فرمودند: ( در ماه رمضان شبي است كه از هزار ماه بهتر است كسي كه ازين شب محروم ماند از همه خوبي ها وفضايل محروم مي گردد.

– رمضان ماه صبر است؛ چون صبر و شكيبايي در بهترين چهره اش درين ماه جلوه گر مي باشد و در رمضان، مسلمان شهوات و خواسته هاي نفساني را زير پا مي كند، از همين جهت روزه نصف صبر بوده و پاداش صبر بهشت مي باشد. خداوند مي فرمايد: { إِنَّمَا يُوَفَّى الصَّابِرُونَ أَجْرَهُم بِغَيْرِ حِسَابٍ ‏} زمر آيه ۱۰) قطعاً به شكيبايان اجر و پاداششان به تمام و كمال و بدون حساب داده مي‌شود.‏

– رمضان ماه سخاوتمندي و احسان است ؛ چون رسول خدا صلي الله عليه وسلم در رمضان بيشترين سخاوتمندي را داشت.

– اين ماه دعاست: رسول خدا مي فرمايد:‌( دعاي سه نفر رد نمي شود، روزه دار تا وقت افطار، پادشاه عادل و دعاي مظلوم) خداوند بعد از بيان آيات مربوط به روزه مي فرمايد: {‏ وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ} بقره ۱۸۶) و هنگامي كه بندگانم از تو درباره من بپرسند ( كه من نزديكم يا دور . بگو : ) من نزديكم و دعاي دعاكننده را هنگامي كه مرا بخواند ، پاسخ ميگويم ( و نياز او را برآورده ميسازم ).

– اين ماه وحدت امت اسلامي است، همه مسلمانان مانند برادراني اند در يك خانواده كه در يك لحظه افطار مي كنند، يك لحظه را امساك دارند، اين كاش اين مفاهيم و معاني ارزشمند را احساس كنيم و زندگي خويش را حركت دهيم متحدانه اهداف و مقاصد بلند و بالاي امت را دنبال نماييم و اختلافات را به عقب انداخته و وحدت را زنده سازيم تا مثل گذشتگان خويش با عزت زندگي نماييم.

ماه قرآن:

حضرت جبرئيل، قرآن را در رمضان همراه پيامبر صلي الله عليه وسلم مدارسه مي كرد، قرآن بيشترين تأثير را در تربيه و تغيير روش زندگي و جلب رضاي خداوند دارد؛ چون:

– قرآن كتاب هدايت است. { هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ} بقره ۱۸۵) {‏ إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ يِهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ وَيُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِينَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْراً كَبِيراً ‏} اسراء آيه ۹) ‏اين قرآن ( مردمان را ) به راهي رهنمود مي‌كند كه مستقيم‌ترين راهها ( براي رسيدن به سعادت دنيا و آخرت ) است ، و به مؤمناني كه ( برابر دستورات آن ) كارهاي شايسته و پسنديده مي‌كنند ، مژده مي‌دهد كه براي آنان ( در سراي ديگر ) پاداش بزرگي ( به نام بهشت ) است.‏

– در قرآن بزرگترين اندرزها، رسا ترين موعظه ها و بهترين قصه ها وجود دارد: {‏ نَحْنُ نَقُصُّ عَلَيْكَ أَحْسَنَ الْقَصَصِ بِمَا أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ هَذَا الْقُرْآنَ وَإِن كُنتَ مِن قَبْلِهِ لَمِنَ الْغَافِلِينَ ‏} يوسف ۳) ‏ما از طريق وحيِ اين قرآن، نيكوترين سرگذشتها را براي تو بازگو مي‌كنيم و ( تو را بر آنها مطّلع مي‌گردانيم ) هرچند كه پيشتر از زمره بي‌خبران ( از احوال گذشتگان ) بوده‌اي.

– ‏قرآن شفاي قلب هاست: {‏ يَا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءتْكُم مَّوْعِظَةٌ مِّن رَّبِّكُمْ وَشِفَاء لِّمَا فِي الصُّدُورِ وَهُدًى وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ ‏} يونس ۵۷) ‏اي مردمان ! از سوي پروردگارتان براي شما اندرزي ( جهت رهنمود زندگي ) و درماني براي چيزهائي كه در سينه‌ها است ( همچون كفر و نفاق و كينه و ستم و دشمني با حق و حقيقت ) آمده است ( كه قرآن نام دارد ) و هدايت و رحمت براي مؤمنان است.

پس بر ماست كه به سفره رحمان توجه نموده و از فضايل اين ماه بهره مند شويم، بخوانيم، تدبر كنيم، همراه آيات قرآن زندگي نموده و عملي سازيم تا از ثواب و فضايل قرآن و رمضان مستفيد شده وخويشتن را دگرگون كرده به رضاي پروردگار نايل گرديم.

مبدء و اساس ساختن يك حركت، ساختن انسان هست و ساختن انسان ممكن نيست مگر در چارچوب مجموعه از اساسات و زير بناهاي اخلاقي استوار اسلامي كه يگانه مصدر تحقق اين اخلاقيات وحي آسماني مي باشد كه هيچ با طلي به آن راه نمي يابد. {‏ صِبْغَةَ اللّهِ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللّهِ صِبْغَةً وَنَحْنُ لَهُ عَابِدونَ ‏} بقره ۱۳۸) ‏( خداوند ما را با آئين توحيدي و ايمان راستين زينت داده است و ) اين رنگ و زينت خدا است و چه كسي از خدا ( ميتواند ) زيباتر بيارايد و بپيرايد ؟ و ما تنها او را ميپرستيم.‏

ماه تصميم گيري و آباداني:

با وزش اين همه فضايل، نور آزادي به طرف ما مي درخشد تا به اراده قوي، هر طاغوت را شكست دهيم و هر ظلم و فساد را ريشه كن نماييم. رمضان روح سازندگي ر ا در وجود ما رشد مي دهد، اين سازندگي اراده راستين، عزم جوانمردانه مي طلبد كه در رمضان در نفس هاي ما نهادينه مي سازد. اساس تربيه بر مقابله عليه شهوات و شيطان استوار است، اين دو عنصر را رمضان در نفوس ترسيخ مي كند تا بر طاعت ها ثابت قدم بماند، مهمترين شهواتي كه بايد به آن مقابله كرده، شهوت قدرت و سلطه است؛ چنانچه مي بينيم بعضي زورمندان، ملت خويش را نابود كرده و سرزمين خود را به خاطر حفظ كرسي و مقام شان ويران مي كنند.

رمضان بعد از انقلاب هاي مبارك عربي لذت و مزه ديگري دارد، از خداوند مي خواهيم اين لذت را بر ما دوامدار بدارد و ما را از بركت آن بهره مند سازد، درين رمضان نسيم آزادي را تنفس مي كنيم كه سال هاي طولاني از آن محروم بوديم، حتي از اجراي عبادات به صورت آزادانه و از بهره مندي از مقاصد رمضان ممنوع شده بوديم. در آن وقت بر اداي نماز، استحكام روابط، افطار جمعي و حركت موانعي وجود داشت كه خوشبختانه همه اين قيود درهم شكست.

از بزرگترين مقاصد و دست آوردهاي رمضان، آزادي اراده به مفهوم عام آن است تا فرد از تمام خواسته هاي زميني آزاد شده و روح ، خلق و اعمالش بلند شده و بنده رباني الله متعال گردد. آنگاه كه اراده فرد آزاد شود، اراده امت آزاد مي گردد؛ چنانچه امروزه اين آزادي و سربلندي ملت ها را به چشم سر مشاهده مي كنيم.

امت مسلمه خيلي نيازمند است تا از خصايص و ويژگي هاي رمضان استفاده نموده و مزه عزت و كرامت و آزادگي را بچشد و ديگر زير بار ذلت و زبوني تن ندهد. همه ملتها، حكومت ها، و مؤسسه هاي اسلامي مي بايست كه معاني و اساسات روزه را در زندگي شان عملي سازند تا الگوي زيباي از تطبيق اساسات اسلامي به جهانيان ارايه گردد كه درين مسئله خوشنودي و جلب نصرت الله متعال نهفته است.


نوشته: محمد بديع
ترجمه: عبدالخالق احسان

نظرها

Loading...

مطالب مرتبط

هغه درسونه چې له روژې څخه مو بايد اخيستي وي

مه پريږده چې هغه ورځ دې چې ته روژه يي دهغي ورځي سره چې ته …